رژیم دوکان چیست

در عصر تکنولوژی به دلیل ماشینی کردن امور زندگی با کم شدن فعالیت های جسمانی روبه‌رو شده‌ایم. تغییر ذائقه غذایی فرهنگ ها و جوامع دلیل چاقی مفرط در بین افراد جامعه شده است، به همین خاطر توجه به راههای درمان چاقی مورد توجه پژوهشگران و پزشکان حوزه سلامت قرار گرفته است و درنهایت رژیم‌هایی از جمله رژیم دوکان و غیره به‌وجود آمدند.

پژوهشگران با توجه به رویکرد جامعه و میزان دریافت کالری و میزان مصرف آن در بدن، به دنبال راه حل های مناسب و کم خطر و بهینه هستند. آنها با توجه به میزان توانایی افراد در کم کردن وزن به کمک ورزش برنامه غذایی مدون و بهینه برای افراد در نظر گرفته، تا در کمترین زمان و آسان ترین روش به وزن مطلوب خود دست یابند.

با توجه به این مطلب که رژیم دوکان یکی از محبوب ترین رژیم های معرفی شده می باشد، اما با در نظر گرفتن تاثیرات مخرب آن انتخاب این رژیم با توجه به عملکرد و نیاز جسمانی فرد باید مورد بررسی واقع شود.

رژیم دوکان چیست؟

پیر دوکان پزشک فرانسوی و یکی از متخصصین در حوزه تغذیه رژیمی را پایه گذاری کرد، که آن را با نام خود دوکان به مجامع پزشکی و عمومی معرفی نمود. این رژیم بر پایه برنامه غذایی پر پروتئین و کم کربوهیدرات پایه‌گذاری شده است. لیست رژیم غذایی با مجموع  ۱۰۰ غذا تایین شده که تمامی آنها بر  پایه پروتئینی و سبزیجات  قرار دارد. ما میتوانیم حجم غذا را هر چقدر که مایل باشیم تغییر دهیم، اما باید پایه غذایی آن حتماً حفظ گردد و بر مبنای گروه غذایی معرفی شده قرار گیرد.

اما محققان اعتقاد دارند این روش باعث می شود تا بدن مواد مغذی مورد نیاز خود را به دست نیاورد و فرد دچار مشکلات کلیوی و کبدی گردد.

عملکرد رژیم دوکان چگونه است؟

رژیم دوکان به این دلیل که فرد را ملزم به رعایت استفاده غذاهای پرپروتئین کرده و باعث جلوگیری از استفاده بیش از اندازه از کربوهیدرات ها و چربی ها می کند، مورد توجه قرار گرفته و علاقه‌مندان به این رژیم را مجاب نموده که این رژیم در کاهش وزن بسیار کارآمد است. این رژیم روی غذاهای بر پایه طبیعی توجه کرده و با تشویق افراد در افزایش فعالیت‌های جسمانی آنها را به سوی کاهش وزن سوق می دهد.  رژیم دوکان بر پایه چربی سوزی بنا شده است به این صورت که فرد را تشویق به استفاده از پروتئین ها که کالری کمتری نسبت به کربوهیدرات ها و چربی ها دارد می‌کند.

زمانی که بدن پروتئین های زیادی را دریافت می کند شروع به سوخت و ساز بیشتر در بدن می کند زیرا هضم پروتئین ها انرژی بیشتری مصرف کرده که باعث افزایش فعالیت بدن و بالارفتن نیاز آن به سوخت بیشتر شده است و بدن این سوخت را از کالری های موجود در بدن و چربی های انباشته شده استفاده می کند. رژیم دوکان بر چند مرحله استوار شده است.

مراحل عملکرد رژیم دوکان را بشناسید

مانند هر رژیم دیگری این رژیم هم مراحل خاص خود را دارد که اگر به درستی انجام نشود، دردسرساز خواهد شد. همچنین در صورت رعایت نکردن ممکن است که شما نتیجه دلخواه خود را دریافت نکنید. با ما در ادامه همراه باشید که 3 مرحله زیر را به تفضیل قرار است که بررسی کنیم.

۱.مرحله حمله

۲.مرحله کروز

۳.مرحله تثبیت

۱.مرحله حمله

مرحله حمله با خوردن غذاهای پر پروتئین آغاز می‌شود و در این مرحله استفاده از پروتئین فراوان برای شروع متابولیسم چربی سوزی توصیه کرده؛ در حالی که برای آغازین متابولیسم در این مرحله  ورزش نیز توصیه شده؛ و در برنامه رژیم گنجانیده شده است.

زیرا در این رژیم هدف کاهش وزن سریع است با توجه به اینکه برای هضم پروتئین چند کالری بیشتر مورد نیاز است بعد از کاهش کربوهیدرات ها به سرعت آب بدن خود را از دست می دهد و این امر باعث شده تا وزن بدن افراد به سرعت کاهش یابد مرحله حمله معمولاً ۲ الی ۵ روز به طول خواهد انجامید، اما افرادی که قصد کاهش وزن بیشتر را دارند تا ۷ روز نیز در این مرحله باقی خواهند ماند، در این مرحله افراد ۶۸ نوع پروتئین موجود را میتوانند مصرف کنند که این پروتئین ها باید عاری از چربی باشند و مهمترین مسئله این است که حاوی قند نباشد؛ این پروتئین ها شامل( گوشت گاو، گوسفند، ماهی، مرغ و همچنین تخم مرغ، سویا) لبنیات که همگی بدون چربی باید مصرف شوند اشاره کرد.

دومین ماده مغذی در این رژیم که استفاده از آن الزامی است؛ سبوس جو دوسر که سرشار از فیبر است و باید به اندازه یک و نیم قاشق غذا خوری در روز استفاده شود که خود به تنهایی باعث سرکوب گرسنگی می شود.در این مرحله در رژیم دوکان به استفاده حداقل یک و نیم لیتر آب در هر روز توصیه شده است، و حتماً در کمترین میزان ۲۰ دقیقه ورزش الزامی است.

۲.مرحله کروز

در این مرحله از رژیم دوکان استفاده از سبزیجات بدون نشاسته را نیز به برنامه غذایی اضافه می شود و فرد در این مرحله تمام غذاهای موجود در لیست را می‌تواند استفاده کند. در این مرحله می‌توان به مهمترین برنامه استفاده پروتئین های کم چرب و همراه سبزیجات و استفاده از سبوس جو دوسر و یک و نیم لیتر آب به همراه ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ورزش اشاره کرد. به سبزیجات موجود در این رژیم می توان( اسفناج، بامیه، کاهو، لوبیا سبز) اشاره کرد.

۳.مرحله تثبیت

مرحله تثبیت این مرحله نگهدارنده بلندمدت رژیم دوکان است و کاهش وزن وجود ندارد. قوانین مرحله حتماً باید رعایت شود؛ و رژیم غذایی اعلام شده باید مورد توجه واقع شود، یک روز در هفته باید تمام روز پروتئین مصرف کنید.

  • هر روز در کنار رژیم تعیین شده ۳ قاشق غذاخوری سبوس دوسر بخورید.
  • به مدت ۲۰ دقیقه ورزش کنید.
  • هر روز یک و نیم لیتر آب بنوشید.
  • مقادیر نامحدود پروتئین و سبزیجات در هفته فراموش نشود.
  • یک قالب کوچک پنیر سفت و یک تکه میوه بخورید.
  • دو تکه نان سبوس دار و مقداری کمی در هفته نشاسته مصرف کنید.

مهمترین مسئله در این مرحله این است که یک وعده غذایی می‌توانید، هر چه دوست دارید بخورید. در این مرحله مصرف مولتی ویتامین و مواد معدنی و ادویه جات به میزان معینی توصیه شده است.

نکات کلیدی رژیم دوکان که باید بدانید

با در نظر گرفتن این مورد که رژیم دوکان یک رژیم سخت است زیرا؛

۱-گران بودن رژیم غذایی دوکان بسیار حائز اهمیت است.

۲- برنامه ریزی مشخص در تهیه بعد های غذایی مشکل است.

۳- این رژیم بر پایه چربی سوزی بوده و ممکن است، بعضی از انواع مواد غذایی به بدن نرسد و مشکلاتی برای فرد ایجاد کند.

۴- ورزش در این رژیم بسیار مهم است و فراموش کردن آن مشکلاتی ایجاد خواهد کرد.

در آخر

در این مقاله به بررسی این پرداختیم که رژیم دوکان چیست، چه مراحلی دارد و چگونه از آن باید استفاده کنید که بهترین نتیجه را ببنیید. البته توجه داشته باشید که به هیچ وجه بدون نظر پزشک نباید از هیچ رژیمی استفاده شود.

source: https://www.medicalnewstoday.com/articles/slimfast-review

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *