مواردی که کاهش وزن را سخت تر می کنند

هنگامی که وزن با روند همه گیری شروع به افزایش می کند، بسیاری از مردم می پرسند “چگونه می توانم وزن کم کنم؟” تا از اضافه وزن خلاص شده و به وزن ایده آل خود بازگردند. در این دوره یکی از بزرگ ترین اشتباهات این است که با اهداف غیرواقعی به دنبال معجزه باشیم و از رژیم های شوکی استفاده کنیم که ناپایدار هستند.

مواردی که کاهش وزن را سخت تر می کنند

کالری شماری:

 آیا همه کالری ها برابر هستند؟ کسانی که می گویند بین مصرف یک تکه کیک شکلاتی با ۲۵۰ کالری با مقدار مساوی گوشت و سبزیجات پرکالری تفاوتی وجود ندارد، همین تأثیر را روی وزن شما خواهد داشت. درست است که همه کالری ها به یک اندازه انرژی دارند، اما بدن ما نه تنها کالری شماری می کند، بلکه مولکول شماری نیز دارد.

انتخاب های غذایی شما تاثیر زیادی بر فرآیندهای بیولوژیکی دارد که کنترل می کنند چه مقدار و چه زمانی بخورید. اگر نمی توانید وزن کم کنید حتی اگر از سطح انرژی مورد نیاز روزانه خود تجاوز نکنید، یکی از عواملی که باعث این امر می شود ممکن است انتخاب غذای شما باشد. به همین دلیل، محتوای غذاهایی که مصرف می کنید به اندازه کالری دریافتی در روند کاهش وزن مهم است.

مواردی که کاهش وزن را سخت تر می کنند

مصرف ناکافی آب:

 زمانی که آب به اندازه کافی در طول روز مصرف نشود، می تواند روند کاهش وزن را نیز کند کند. هنگامی که بدن کم آب می شود، آنزیم های گوارشی و روده ها می توانند کند شده و باعث افزایش وزن شوند.

دلیل دیگر این است که با مصرف ناکافی آب احساس تشنگی با گرسنگی اشتباه گرفته می شود و کنترل اشتها را دشوار می کند. افزایش مصرف آب همراه با یک برنامه غذایی سالم می تواند با افزایش میزان متابولیسم و ​​کاهش اشتها به کاهش وزن کمک کند.

مواردی که کاهش وزن را سخت تر می کنند

فعالیت بدنی ناکافی:

نکته اصلی در روند کاهش وزن این است که  کالری کم دریافت کنید، یعنی انرژی بیشتر مصرف نکنید. شما می توانید با ایجاد کسری کالری بدون ورزش وزن کم کنید، اما ورزش منظم یکی از عوامل مهم افزایش کاهش وزن در کنار رژیم های غذایی با انرژی محدود در دستیابی به کاهش وزن و حفظ آن است.

انجام تمرینات ورزشی حداقل 4-3 روز در هفته به مدت بیش از 30 دقیقه و مناسب با وضعیت سلامتی فرد بسیار مهم است. به خصوص در عصر ما که شرایط زندگی ما را کم تحرک می کند، فعالیت بدنی منظم نه تنها از روند کاهش وزن پشتیبانی می کند، بلکه با محافظت از بافت های عضلانی و افزایش چربی سوزی، به توسعه ترکیب بدن کمک می کند.

مواردی که کاهش وزن را سخت تر می کنند

الگوی خواب نامناسب و بی کیفیت:

مطالعات نشان می دهد که کم تر از 6 ساعت خواب و بیش از 9 ساعت خواب می تواند باعث افزایش وزن شود. اختلال در الگوی خواب ما بر ریتم شبانه روزی ما که به آن ساعت داخلی بدن می گوییم تأثیر می گذارد و این وضعیت بر ترشح هورمون های ما تأثیر می گذارد.

به طور خاص، هورمون‌های گرلین و لپتین که سیگنال‌های گرسنگی و سیری ما را تنظیم می‌کنند، ما را به سمت غذاهایی با   کالری بالا همراه با اختلال در الگوهای خواب می‌آورند و باعث افزایش کالری دریافتی و کاهش روند کاهش وزن می ‌شوند.

در روزی که بدون خواب  بیدار می شوید، ممکن است احساس ضعف کنید، حرکات خود را کند کنید یا دائماً خواب آلود باشید. این ممکن است باعث کاهش فعالیت بدنی شما در طول روز شود و ممکن است تعادل انرژی شما را در جهت کاهش وزن معکوس کند.

به همین دلیل، پس از تعیین زمان خواب ایده آل برای شما، به خواب رفتن حداکثر در ساعت 23:00 به بدن شما استراحت می دهد و به شما کمک می کند روز بعد فعالیت بدنی بیشتری داشته باشید و سطح هورمون های خود را متعادل کنید و از کنترل اشتها حمایت کنید.

مواردی که کاهش وزن را سخت تر می کنند

رژیم غذایی ناکافی و ناسالم:

ایجاد رژیم های غذایی بسیار کم کالری، گرسنگی یا حذف کامل برخی از گروه های غذایی از رژیم غذایی، کاهش مصرف غذا باعث دریافت ناکافی مواد مغذی درشت و ریز مغذی می شود.

این ایده که «اگر کم تر بخورم وزن بیشتری کم می ‌کنم» در دراز مدت جواب نمی ‌دهد و باعث می ‌شود وزن از دست رفته در کوتاه ‌مدت کاهش چربی نباشد و با تأثیر منفی بر ترکیب بدن، متابولیسم را کند  کند.

در نتیجه، سرعت کاهش وزن شما ممکن است کاهش یابد و متوقف شود. شما باید روند کاهش وزن را با یک رژیم غذایی متعادل با نسبت پروتئین، کربوهیدرات و چربی مناسب برای نیازهای انرژی خود مدیریت کنید.

مواردی که کاهش وزن را سخت تر می کنند

وجود بیماری های خاص:

عوامل زیادی وجود دارد که کاهش وزن را دشوار می کند. علاوه بر عوامل خطر قابل اصلاح در اختیار شما، مانند الگوهای خواب، فعالیت بدنی، مصرف ناکافی آب و انتخاب اشتباه غذا، ممکن است مشکلات هورمونی مانند مقاومت به انسولین، کم کاری تیروئید یا سندرم تخمدان پلی کیستیک نیز داشته باشید.

برای این منظور باید به متخصص   مراجعه کنید، اگر مقادیر خون شما خارج از محدوده ای است که باید باشد، باید درمان توصیه شده توسط پزشک را اعمال کنید و از متخصص  درخواست کنید تا برنامه تغذیه ای ویژه برای شما ایجاد کند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *