اهمیت داشتن رژیم غذایی مناسب در زندگی

 همان‌طور که می‌دانید داشتن بدنی سالم و سلامت برای هر انسانی از اهمیت بالا و ویژه‌ای برخوردار است و همه‌ی افراد برای حفظ سلامت خود تلاش می‌کنند. در این میان می‌توانیم موضوع بسیار مهم و حیاتی داشتن رژیم غذایی مناسب و سالم را مطرح کنیم. از اولین و مهم‌ترین عامل‌های داشتن یک بدن سالم و سلامت دارا بودن رژیم غذایی سالم است. امروزه تعداد بی‌شماری از افراد به این نتیجه رسیدند که همان اندازه که مصرف غذاهای ناسالم و مخالف با اصول رژیم غذایی، سبب بروز مشکلات زیادی در بدن می‌شود به همان میزان و حتی بیشتر مصرف غذاهای سالم و توجه به اصول رژیم غذایی سبب حفظ و ارتقای سلامت سیستم بدن انسان خواهد شد. 

اهمیت داشتن رژیم غذایی مناسب در زندگی

اهمیت داشتن رژیم غذایی مناسب در زندگی

رژیم غذایی سالم و بیماری همه گیر کرونا

تحت عنوان یک نمونه‌ی بارز برای نشان دادن اهمیت داشتن رژیم غذایی سالم در زندگی، می‌توان به دوران همه‌گیری بیماری سخت کرونا اشاره کرد. از آن‌جایی که بیماری کرونا سیستم ایمنی افراد را هدف اصلی قرار می‌داد، بسیاری از پزشکان و متخصصان و محققان با توجه به تاثیر زیادی که غذاهای سالم بر بدن انسان دارد مردم را از خوردن موادی که سبب آسیب بر ایمنی بدن می‌شد منع کردند. این مورد قابل انکار نیست که هیچ نوع غذا با دستورالعمل خاصی وجود ندارد که بتواند به طور کامل شما را در مقابله با انواع ویروس‌ها مقاوم کند اما همان‌طور که می‌دانید با داشتن برنامه‌ی غذایی سالم تا حد زیادی می‌توانید ایمنی بدن خود را افزایش داده و از این طریق برای مقابله با ویروس آماده باشید.

حال که به اینجا رسیدیم این سوال مطرح است که رژیم غذایی سالم به چه معنا است؟ چگونه می‌توان یک برنامه غذایی و یا یک رژیم غذایی سالم داشت؟ اصول تغذیه‌ی سالم چیست؟ اهمیت تغذیه بر بدن انسان تا چه اندازه است؟ و غیره. ما در ادامه‌ی مطالب قصد داریم که به این دسته از سوالات پر تکرار و مهم به طور کامل و واضح پاسخ دهیم، پس انتهای مطالب با ما همراه باشید.

رژیم غذایی سالم به چه معنا است؟

برخی از افراد این‌گونه تصور می‌کنند که رژیم غذایی در واقع به معنی محدودیت بسیار سخت و لاغر ماندن و هم‌چنین منع شدن از خوردن غذاهای مورد علاقه‌تان است، باید به شما بگوییم که این تصور کاملا اشتباه است و اصلا اینطور نیست، بلکه رژیم غذایی سالم ترکیبی از احساس خوب داشتن، روحیه‌ی بالا و انرژی بیشتر، در نهایت بهبود بخشیدن به سلامت بدن است.

موضوع تغذیه‌ی سالم اصلا به پیچیدگی چیزی که عموم مردم تصور می‌کنند نیست. فی‌الواقع تغذیه سالم زمانی است که شما تا جایی که امکان دارد غذاهای سالم و طبیعی را جایگزین غذاهای فراوری شده کنید. از مزیت‌های مصرف غذاهایی که به طور طبیعی تهیه شدند می‌توان به بهبود نحوه‌ی تفکر، نگاه و احساس شما اشاره کرد. 

اصول تغذیه سالم 

همان‌طور که می‌دانید همه‌ی افراد برای حفظ بدنی سلامت به تعادلی از مواد مانند پروتئین، کربوهیدرات، فیبر، چربی، مواد معدنی و ویتامین‌ها نیاز دارند. باید بگوییم که لازم نیست شما گروهی از مواد غذایی را از برنامه خود حذف کنید فقط باید سالم‌ترین‌ها را از هر گروه انتخاب کنید. 

پروتئین‌ها

پروتئین منبع تامین انرژی در بدن است و در کنار این‌ها در خلق‌وخو و عملکرد شناختی را کنترل می‌کند. از آن‌جایی هر چیزی زیادی‌اش می‌تواند سم باشد در رابطه با پروتئین هم صدق می‌کند و زیاد بودن پروتئین در بدن افرادی که دارای بیماری‌های کلیوی هستند بسیار مضر است. بسیاری از تحقیقات نشان داده که با افزایش سن نیاز افراد به پروتئین با کیفیت بیشتر خواهد شد. این نکته به این معنا نیست که شما فقط باید از محصولات حیوانی برای تامین پروتئین استفاده کنید، بلکه به طور روزانه می‌توانید از انواع گیاهانی استفاده کنید که غنی از پروتئین هستند.

چربی‌ها

همه‌ی انواع چربی‌ها یکسان نیستند. خوب است بدانید چربی‌های بد نیز وجود دارند که موجب اختلال در رژیم شما می‌شوند و خطر ابتلا به بیماری‌های خاص را زیادتر می‌کنند، در مقابل چربی‌های خوب هم وجود دارند که موجب حفظ سلامت قلب و مغز شما می‌شوند. چربی‌های سالم به بهبود خلق‌وخوی شما کمک می‌‌کند. چربی‌های سالمی مانند امگا 3 برای سلامت جسمی و عاطفی شما بسیار مهم و حیاتی است.

کربوهیدرات‌ها

یکی دیگر از منابع اصلی انرژی در بدن شما کربوهیدرات‌ها هستند. سهم بیشتری از این تامین‌کننده‌‌های انرژی باید از طریق کربوهیدرات‌های پیچیده و تصفیه نشده مانند میوه، سبزیجات و غلات کامل تامین شوند و نه از قندها و کربوهیدرات‌های تصفیه شده. کاهش میزان مصرف نان، نشاسته و شکر، شیرینی هم‌چنین می‌تواند از افزایش ناگهانی قندخون و اختلالات خلق‌وخو ممانعت کند.

فیبرها

مصرف غذاهای سالمی که غنی از فیبر هستند مانند میوه‌ها، آجیل، لوبیا، سبزیجات و غلات می‌تواند از بسیاری از بیماری‌ها نظیر بیماری‌‌های قلبی، دیابت و سکته مغزی جلوگیری می‌کند. مصرف فیبر باعث ایجاد سر زندگی و حس طراوت در پوست شده و همچنین به کاهش وزن کمک شایانی می‌کند، از این رو وجود فیبر در رژیم غذایی شما نقش اساسی و تعیین کننده‌ای دارد.

کلسیم

قطعا به وضوح به این موضوع واقف هستید که کمبود کلسیم در بدن سبب بروز پوکی استخوان می‌شود، از دیگر عوارض ناشی از فقدان کلسیم در بدن اضطراب، افسردگی و مشکلات خواب است. داشتن مواد غذایی سرشار از کلسیم در تغذیه بسیار مهم خواهد بود و در کنار این‌ها دریافت منیزیم و ویتامین‌های D و K برای کمک به فعالیت بهتر کلسیم ضروری می‌باشد.

کنترل وزن با رژیم غذایی مناسب

داشتن یک رژیم غذایی مناسب و سالم که شامل مقادیر زیادی از میوه، غلات سبوس‌دار، سبزیجات، گوشت و لبنیات، مقادیر متوسطی از چربی‌های اشباع نشده باشد می‌تواند کمک زیادی از نظر کنترل وزن به شما کند. اگر شما تنوع خوب و مناسبی از این غذاها را در برنامه‌‌ی خود قرار دهید دیگر جایی برای مصرف غذاهای چرب و حاوی قند زیاد نخواهد بود و به این ترتیب از افزایش وزن ناخواسته در امان خواهید بود.

در کنار ورزش کردن که بسیار به همه‌ی افراد توصیه می‌شود داشتن یک رژیم غذایی سالم می‌تواند به کاهش وزن به طور مناسب، کاهش فشارخون، سطح کلسترول و همچنین کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 بسیار کمک‌کننده باشد.

اهمیت داشتن رژیم غذایی مناسب در زندگی

اهمیت داشتن رژیم غذایی مناسب در زندگی

تاثیر غذای سالم بر ایمنی بدن 

سیستم ایمنی بدن افراد برای داشتن عملکردی صحیح به همه مواد غذایی مانند ویتامین‌ها، کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و چربی و مواد معدنی نیازمند می‌باشد. بدیهی است که با بهبود کارکرد سلول‌های بدن و همچنین ارتباطات مناسب بین سلولی، بدن شما مقاومت بیشتر و مناسب‌تری در برابر عفونت‌ها و ویروس‌ها و غیره خواهد داشت.

ارتباط تغذیه‌ی مناسب و پیری

عواملی مانند سبک زندگی مناسب، رژیم غذایی سالم در کنار ورزش کردن نیمی از عوامل تاثیرگذار بر کیفیت طول عمر افراد است. جالب است که بدانید ژنتیک شما چیزی حدود 19 درصد در طول عمر نقش دارد. رعایت مراقبت‌های بهداشتی و قرارگیری در معرض آلاینده‌هایی که در محیط اطراف وجود دارد 30 درصد باقی مانده را کامل می‌کند.

 برای پیشگیری از ابتلا به مشکلات پیری و سیستم‌های ایمنی و گوارشی استفاده از مشتقات غذا مانند مواد مغذی بسیار تاثیر گذار است. مواد مغذی سرشار از آنتی اکسیدان می‌باشد.

تاثیر داشتن تغذیه بر خلق‌وخو

طبق تحقیقات و اطلاعات در دسترس تغذیه خوب و مناسب تا حد زیادی در خلق‌وخو تاثیر گذار است. رژیم غذایی که حاوی مقادیر زیادی از مواد شیرین و نشاسته باشد می‌تواند سبب ایجاد تغییراتی در قند خون شود که این موضوع در نهایت موجب تغییر خلق‌وخوی شما می‌شود.

تاثیر تغذیه و بیماری

رژیم غذایی ناسالم در ایجاد بیماری و حتی خطر مرگ بسیار تاثیر گذار است. بیماری‌های ناشی از نداشتن تغذیه مناسب  فشارخون بالا، دیابت نوع 2، پوکی استخوان، بیماری‌های قلبی و سرطان است. شما می‌توانید با در نظر گرفتن یک برنامه‌ی غذایی سالم به حفظ سلامت خود کمک کنید.

اهمیت رژیم غذایی بر سلامت قلب

یک برنامه‌ی غذایی سرشار از میوه، غلات کامل، سبزیجات و لبنیات کم چرب می‌تواند با حفظ فشارخون و تنظیم کردن سطح کلسترول از بیماری‌های قلبی جلوگیری کند. خوردن برخی‌ از ماهی‌ها مانند ماهی‌های آزاد و قزل آلا به طور هفتگی به حفظ سلامت قلب کمک می‌کند. وجود میزان زیاد اسیدهای چرب امگا 3 در ماهی‌های روغنی برای سلامت قلب مفید هستند.

سخن آخر

بهتر است بدانید که ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها در سنین بالا به طور عمده به دلیل وجود رژیم‌ها و عادت‌های غذایی نامناسب است. 

عمدتا عادت‌های غذایی که در دوران کودکی ایجاد شده اغلب به دوره‌ی بزرگسالی نیز انتقال می‌یابد، در اینجا می‌توان به این نتیجه رسید که آموزش رعایت برنامه‌ی غذایی سالم در سنین کودکی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

همچنین در این مطالب به این نتیجه رسیدیم که ارتباط زیادی بین رژیم غذایی و وزن مناسب و همچنین کاهش خطر ابتلا به بیماری وجود دارد. شما باید این را در نظر داشته باشید که گاهی ایجاد تغییرات هرچند کوچک اما صحیح در روند تغذیه کمک بسیار زیادی در حفظ سلامت شما می‌کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *