بیایید وزن کم کنیم، اما چگونه ؟

 ما دائما در جستجوی رسیدن به وزن ایده آل هستیم. گاهی به ورزشگاه می رویم، گاهی پیش متخصص تغذیه، گاهی مراقب خودمان هستیم، چیزی نمی خوریم، روزه گرسنگی می گیریم. یا حداقل به حرف همسایه گوش می دهیم، نان و شیرینی می خوریم.

اگر تیروئید طبیعی باشد، متابولیسم ما به درستی کار می کند، اگر مقاومت به انسولین وجود نداشته باشد، با محدودیت کالری شروع به کاهش وزن می کنیم.

ولی:

اگرچه ما بافت چربی خود را دوست نداریم، اما برای ما اهمیت حیاتی دارد. جایی است که سمومی که از بیرون می گیریم در بدن ما ذخیره می شود.

آیا زمانی که گرسنه هستیم، زمانی که چربی ها آب می شوند، زمانی که سموم ذخیره شده در چربی در خون مخلوط می شوند و به قلب، کبد، کلیه، به خصوص مغز که 70 درصد کلسترول و چربی است، می رسند، برنامه B داریم؟ آیا مطمئن هستیم که می توانیم با خیال راحت این سموم را حذف کنیم؟

چه دلیلی می تواند داشته باشد که برخی  باید هنگام کاهش وزن پرواز کنند، اما برعکس، حتی بیشتر احساس کندی، خستگی  و افسردگی می کنند؟

 مهم ترین اطلاعاتی که باید بدانیم؛ اگر وزن کم کنیم، به این معنی است که سموم، فلزات سنگین و مواد شیمیایی در حال جابجایی هستند.

*کاهش وزن؛ سالم بودن بسیار مهم است، اما در حین کاهش وزن، باید مطمئن شویم که سیستم های سم زدایی و تبدیل زیستی بدنمان که وظیفه دفع سموم را بر عهده دارند، با تمام ظرفیت کار می کنند.

* فقط رژیم دادن به بیماران چاق، گفتن اینکه چه و چه زمانی بخورند و از آنها بخواهید پیاده روی کنند کافی نیست. 

چه باید کرد:

  •  بهبود روده نشتی
  • جلوگیری از التهاب مزمن
  •  افزایش تنوع مواد مغذی گیاهی
  • درمان اختلال عملکرد میتوکندری
  • اگر مشکل خواب دارید حل کنید
  • حمایت از سم زدایی کبد
  •   اصلاح عدم تعادل هورمونی

برای ما طبیعی است که بدون انجام این اقدامات وزنی را که از دست داده ایم با قدرت اراده خود به دست آوریم.

زیرا اگر سموم را نتوان حذف کرد، آنها می خواهند به جایی که به آن تعلق دارند، یعنی بافت چربی برگردند.

راه آسان برای کاهش وزن چیست؟

میلیون‌ها نفر سعی کرده‌اند وزن خود را با رژیم گرفتن یا کم تر خوردن در زمان‌های خاص کاهش دهند و برای ماندن در وزنی که از دست داده‌اند، وارد یک مبارزه بی ‌وقفه شده‌اند. علیرغم برنامه های تغذیه ای روزانه که گاهی تا 500 کالری در روز کاهش می یابد، 90 درصد از رژیم گیرندگان وزنی را که از دست داده بودند در مدت کوتاهی دوباره به دست آوردند و این چرخه معیوب بارها و بارها تکرار شد.

کاهش وزن با رژیم غذایی با تلاش آگاهانه با خوردن غذای کم تر امکان پذیر است. اما تنها 10 درصد از افراد می توانند با این روش موفق شوند. اما سوال واقعی این است.

برای چند ماه یا چند سال، می توانید با فکر کردن به سالادهای بدون چربی به عنوان منبع اصلی غذا، به زندگی خود ادامه دهید.

پس از پایان رژیم، افراد به سرعت  نسبت به قبل اضافه وزن پیدا می کنند. با افزایش تعداد رژیم های ناموفق، اعتماد به نفس افراد کاهش می یابد و خود را متقاعد می کنند که هرگز وزن کم نمی کنند. شاید سعی می کنند با خوردن شیرینی از این احساسات منفی خارج شوند.

در واقع مشکل رژیم ها مربوط به خود شخص نیست. کاملاً به بیولوژی و فیزیولوژی انسان مربوط می شود.

به جای شکست خوردن با رژیم های تکراری، می توانید وزن اضافه خود را کم کنید و با 4-3عادت جدید که به دست می آوریم، گامی به سوی یک زندگی سالم بردارید.

زمانی که احساس گرسنگی می کنید غذا بخورید:

هنگامی که برای مدت طولانی گرسنه هستیم، بدن شما برنامه ریزی شده است تا با کند کردن متابولیسم  ، چربی را در سلول های ما ذخیره کند و با بیرون کشیدن بیشتر چربی از غذاهایی که می خوریم، شروع به نگه داشتن چربی در اطراف ناف در زنان  و در ناحیه باسن و کمر در مردان  می کند.

علاوه بر این، غذا نخوردن در هنگام گرسنگی باعث ایجاد برخی تغییرات عصبی شیمیایی می شود که باعث سیگنال های کاذب گرسنگی و افزایش اشتها می شود. همراه با گرسنگی جسمی، گرسنگی عاطفی نیز ظاهر می شود.

فقط آنچه را دوست داری بخور:

اگر غذایی را که واقعا دوست دارید بخورید، از غذایی که می خورید لذت خواهید برد.

اگر سبزیجات آب پز یا سالاد بدون چربی برای شما جذابیتی ندارد، آنها را نخورید. اگر واقعا احساس گرسنگی می کنید، هر غذایی که می خواهید بخورید.

با حواس غذا بخورید:

کاهش سرعت غذا خوردن منجر به نتایج واقعاً چشمگیری می شود. با آگاهی آگاهانه از لحظه غذا خوردن، آهسته غذا خوردن و هضم غذا می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.

به طور ناخودآگاه پر کردن معده با وعده های غذایی خورده شده خیلی سریع، مانع از مشاهده سیگنال های سیری از معده به مغز می شود. از آنجا که ما نمی توانیم این سیگنال ها را درک کنیم، بیشتر از آنچه باید غذا می خوریم و این به عنوان وزن اضافی به ما برمی گردد.

وقتی احساس سیری کردید از خوردن دست بکشید:

وقتی به اندازه کافی غذا می خوریم، معده ما سیگنال سیری را به مغز می فرستد و اکنون من سیر شده ام. من نیازی به خوردن ندارم.” تشخیص این احساس بسیار مهم است. همانطور که یاد می گیرید به آرامی غذا بخورید، درک این احساس آسان تر می شود.

وقتی به این نقطه رسیدیم باید از خوردن دست برداریم. ادامه غذا خوردن بعد از این مرحله منجر به خوردن تا سیر شدن یا ترکیدن می شود.

وقتی این عادات را به دست آوریم و آنها را به رفتار تبدیل کنیم، کاهش وزن خود به خود شروع می شود.

source: https://www.drsepit.com/zayiflama-tedavisi

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *