کاهش وزن سالم

در دنیای امروزی که چاقی و بیماری های مرتبط با آن روز به روز در حال افزایش است، رژیم غذایی سالم یا کاهش وزن سیستمی نیست که فقط به دلیل دغدغه های زیبایی باید اعمال شود، بلکه یک ضرورت برای یک زندگی سالم است!

تغذیه یکی از عواملی است که باعث ترشح هورمون شادی به نام سروتونین در بدن انسان می شود. در چنین شرایطی، تغذیه نه تنها نیازهای غذایی فرد را برآورده می کند، بلکه کام را نیز بهبود می بخشد، او را شاد می کند و او را قادر می سازد نیازهای اجتماعی خود را برآورده کند.  در نقطه‌ ای که امروزه به آن رسیده‌ایم، تغذیه سالم یا کاهش وزن دیگر سیستمی نیست که فقط به دلیل نگرانی‌های زیبایی شناختی باید اعمال شود، بلکه به یک ضرورت برای یک زندگی سالم تبدیل می‌شود. اما چگونه می توانیم به وزن مناسب برسیم و چگونه می توانیم در این وزن باقی بمانیم؟ 

چگونه از اضافه وزن خود خلاص شویم؟

راه های زیادی برای خلاص شدن از وزن اضافه ای که شما را آزار می دهد وجود دارد. تغذیه درمانی، افزایش فعالیت بدنی، درمان تغییر رفتار، مداخلات جراحی در صورت لزوم و دارودرمانی از جمله این روش ها هستند. برخی از مداخلات و کاربردهای ابزاری-دارویی را نیز می توان در این زمینه به کار برد.

ما فکر می کنیم هر روشی که اعمال شود این کار بدون بالا بردن آگاهی تغذیه ناتمام می ماند. هر روشی که استفاده می شود محکوم به شکست است اگر فرد یاد نگیرد که سالم غذا بخورد. یه جورایی وزن کم میشه با این حال، هنگام کاهش وزن، می توانید آسیب های جبران ناپذیری به بدن خود وارد کنید. البته مشکل دیگر این است که پس از کاهش وزن به یک رژیم غذایی ناسالم برگردیم و تمام وزن از دست رفته را دوباره به دست آوریم… وقتی افراد رژیم می گیرند یا رژیم غذایی ناسالم را انتخاب می کنند، اغلب فکر می کنند “من این کار را خواهم کرد.” یه جوری وزن کم می کنم، یه جوری این وزن را حفظ میکنم. زمانی که به وزن مطلوب می رسند، با خیالی آسوده از اینکه در وزن ایده آل قرار دارند و یا اینکه به غذاهای مضری که مدت هاست از برنامه غذایی خود حذف کرده اند دلتنگ می شوند، شروع به مصرف این غذاها می کنند. سپس، به ناچار، افزایش وزن وجود خواهد داشت.

کاهش وزن سالم

انگیزه مهم است

یک برنامه کاهش وزن سالم چگونه باید باشد؟

یک برنامه کاهش وزن سالم باید به گونه ای برنامه ریزی شود که تمام انرژی و مواد مغذی مورد نیاز شما را تامین کند و به شما امکان  دهد غذاهای مورد علاقه خود را بدون دور نگه داشتن شما از زندگی اجتماعی خود مصرف کنید. هنگامی که کاهش وزن کامل شد، برنامه حفاظت باید تداوم این کار را تضمین کند. برنامه حفظ به این معنی نیست که در مرحله کاهش وزن به رژیم غذایی خود عادت کنید، سپس این کالری ها را بخورید. همانطور که کالری دریافتی هنگام کاهش وزن کمی کاهش می یابد، کالری دریافتی در برنامه حفاظتی نیز به تدریج افزایش می یابد.

با در نظر گرفتن همه این موارد، راه کاهش وزن یا ماندن در وزن ایده آل، داشتن یک رژیم غذایی سالم است که به طور ویژه برای شما آماده شده است. برای این کار لازم است فرد مناسب، یعنی یک متخصص را، انتخاب کنید. حتی اگر متخصص  مناسب ترین رژیم غذایی را برای شما تهیه کند، اگر انگیزه نداشته باشید، این کارهم فایده ای نخواهد داشت. به همین دلیل ابتدا به خود و سپس به متخصص   اعتماد کنید و به سلامت و وزن ایده آل خود برسید.

 با چه سیستمی کار می کنیم؟

اول از همه با فردی که  می آید مصاحبه داریم. در این جلسه با سوالاتی در مورد عادات غذایی روزانه، وضعیت سلامتی و سبک زندگی اطلاعاتی به دست می آوریم. این اطلاعات بسیار مهم است زیرا برنامه تغذیه ای که ما تهیه خواهیم کرد شخصی خواهد بود. در ضمن اگر بیمار مشکل هورمونی یا غدد درون ریز داشته باشد حتما به پزشکان مربوطه ارجاع داده می شود. پس از مصاحبه اولیه، تجزیه و تحلیل دقیق بدن با کمک سیستم توزین حرفه ای ‘Inbody 230’ انجام می شود. این ترازو میزان متابولیسم فرد، نسبت چربی بدن به ماهیچه و آب را به ما نشان می دهد. با نتیجه ترازو، وزن ایده آل با توجه به ویژگی های فرد و زمان واقعی برای رسیدن به این وزن تعیین می شود.

پس از آن، یک برنامه تغذیه سالم ایجاد می شود که با سن، قد، میزان چربی و میزان متابولیسم فرد با در نظر گرفتن سبک زندگی، وضعیت سلامت و عادات فرد سازگار است. این برنامه تغذیه می تواند برای بیماری ها، برای دوره های خاص (بارداری – شیردهی – ورزشکار – یائسگی)، برای روزهای خاص  ، برای افزایش وزن یا کاهش وزن باشد. یا فقط می‌تواند برای حفظ وزن و افزایش آگاهی از تغذیه سالم باشد.

بعد از اولین جلسه با در نظر گرفتن انگیزه فرد، سرعت کاهش وزن و رعایت رژیم غذایی، مصاحبه مجدد با چک های هفتگی، 10 روزه یا 2 هفته ای برنامه ریزی می شود. تجزیه و تحلیل بدن در هر معاینه فرد تکرار می شود و لیست رژیم غذایی با توجه به بازخورد دریافتی از فرد بازسازی می شود.

کاهش وزن سالم

 10 قدم برای کاهش وزن سالم:

  • در طول روز در فواصل 2.5 تا 3 ساعته غذای کمی بخورید.
  • هر گروه غذایی را در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانید. (گوشت- نان- سبزی- میوه-غلات-روغن)
  • حتی اگر گرسنه نیستید و نمی خواهید چیزی بخورید، تنقلات و وعده های غذایی اصلی خود را حذف نکنید.
  • عصای جادویی رژیم های لاغری آب است. حداقل 2.5-2  لیتر در روز 
  • حداقل 3 روز در هفته ورزش کنید.
  • هر روز حداقل 2 تا 3 وعده میوه تازه یا خشک مصرف کنید.
  • عادت کنید آنچه را که در طول روز می خورید یادداشت کنید. به این ترتیب شما این فرصت را دارید که میزان غذا خوردن خود را کنترل کنید.
  • مصرف منابع کلسیمی مانند شیر، ماست، پنیر را فراموش نکنید، کلسیم کمک کننده خوبی برای کاهش وزن است.
  • پروتئین خاصیت تسریع متابولیسم را دارد، تخم مرغ، گوشت قرمز، مرغ، ماهی و حبوبات را در رژیم غذایی روزانه خود به میزان متعادل بگنجانید.
  • هفته ای یک بار بعد از توالت رفتن بدون اینکه چیزی بخورید خود را وزن کنید و یادداشت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *