11 روش سالم و موثر که باعث می شود در مدت زمان کوتاهی وزن کم کنید

امروزه با تأثیر رسانه‌های اجتماعی، روش‌های کاهش وزن که عمدتاً برای نگرانی‌های زیبایی به کار می‌روند، در واقع به پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها مانند دیابت، سرطان و بیماری‌های قلبی زمانی که به روشی سالم و آگاهانه اعمال می‌شوند، کمک می‌کنند. بر اساس مطالعات علمی، راه کاهش وزن سالم، گرسنه نبودن و پرهیز از غذاهای مورد نیاز بدن است. مصرف آگاهانه و رژیم غذایی متعادل البته علاوه بر این، حفظ حرکات منظم در سبک زندگی ضروری است.

 • محاسبه کالری:

روش های موثر کاهش وزن نیاز به برخی تنظیمات در عادات غذایی دارند. یکی از اینها محاسبه کالری است. دریافت کالری متناسب با انرژی مصرف شده روزانه راه را برای تغذیه منظم هموار می کند. توجه به کالری غذاهای مصرفی به ایجاد یک عادت غذایی متعادل کمک می کند.

 • قبل از صبحانه و در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید:

بدن انسان که 75 درصد آن را آب تشکیل می دهد، برای حفظ سلامتی خود نیاز به مصرف روزانه 8 تا 10 لیوان آب دارد. نوشیدن یک لیوان آب بعد از بیدار شدن از خواب متابولیسم را تسریع می کند و به عملکرد اندام ها کمک می کند. نوشیدن یک لیوان آب قبل از غذا نقش مهمی در تضمین کنترل وعده غذایی دارد و اثر آن باعث تسهیل هضم و کاهش احساس گرسنگی می شود.

 • صبحانه و میان وعده را حذف نکنید:

اجتناب از اشتباهات رایج تغذیه ای مانند حذف صبحانه و میان وعده ضروری است. مطالعات نشان می دهد که نخوردن صبحانه، که یک وعده غذایی مهم از نظر شروع پرانرژی روز است، یا خوردن آن سر پا، باعث چاقی می شود. صبحانه ای که در خانه با مواد غذایی با ارزش غذایی بالا درست می شود در رژیم غذایی شما بسیار مفید است.

 • رژیم غذایی متعادل داشته باشید:

هنگام استفاده از روش های کاهش وزن، به جای دوری از کربوهیدرات ها و چربی ها، باید آگاهانه و صحیح مصرف شوند. تهیه وعده های غذایی غنی از پروتئین، کربوهیدرات و فیبر، عنصر اصلی سازنده یک رژیم غذایی متعادل است.

 • چربی های اشباع نشده را برای سلامت مغز خود ترجیح دهید:

در حین داشتن یک رژیم غذایی متعادل، به جای چربی های اشباع و ترانس که سلامت مغز را تهدید می کنند، باید از غذاهای حاوی چربی های غیراشباع مانند روغن زیتون، روغن ماهی، آووکادو، بادام خام و فندق استفاده کرد که تاثیر مثبتی بر میزان متابولیسم دارد. مصرف این گونه مواد غذایی که از نظر کنترل عادات تغذیه ای نیز مزیتی به همراه دارد، از خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی محافظت می کند.

 • روش های آشپزی سالم را تمرین کنید:

ترجیح دادن روش هایی مانند سرخ کردن در حین طبخ غذا، زمانی که غذا در معرض حرارت مستقیم و بیش از حد قرار می گیرد، منجر به پیدایش فلزات سنگین و مواد شیمیایی می شود. چنین شرایطی می تواند منجر به دریافت کالری بیش از حد و همچنین تجمع آهن و آلومینیوم در بدن شود. به همین دلیل استفاده از روش های پخت سالم مانند کبابی، بخارپز و آب پز انتخاب مناسب تری هم از نظر سلامتی و هم از نظر کاهش وزن می باشد.

 • از غذاهای فرآوری شده خودداری کنید:

دوری از فرآورده های گوشتی فرآوری شده و غذاهای آماده که جزو برترین مواد سرطان زا هستند، هم از نظر سلامتی و هم از نظر نتیجه گرفتن از روش های کاهش وزن اعمال شده مفید است. بر اساس مطالعات، مواد شیمیایی موجود در این محصولات با کاهش سرعت متابولیسم، خطر ابتلا به چاقی و دیابت را افزایش می دهند.

 • اتخاذ سبک زندگی شامل ورزش منظم:

وقتی صحبت از روش های کاهش وزن آگاهانه و سالم به میان می آید، شناخت بدن خود و به دست آوردن یک رژیم غذایی مناسب، اولین قدم است. در کنار ورزش منظم که به عادات زندگی اضافه خواهد شد، راه کاهش وزن و داشتن زندگی سالم هموار می شود.

 • به پیاده روی در طبیعت یا دویدن بروید:

برای شروع ورزش نیازی به انجام تمرینات شدید و وقت گیر نیست. یک پیاده روی منظم 30 دقیقه ای برای کمک به سوزاندن کالری کافی است. پیاده روی به محل کار به جای استفاده از پله برقی یا حمل و نقل عمومی می تواند شروع خوبی باشد. گذراندن تعطیلات آخر هفته با دویدن در فضای باز و در مکانی با فضای سبز فراوان نیز بر سلامت قلب تأثیر مثبت دارد.

 • با دوری از استرس درصد چربی خود را کاهش دهید:

همچنین گزینه ای برای روی آوردن به ورزش‌هایی مانند تناسب اندام، یوگا و پیلاتس است که با کارآمد کردن تمرینات از مشکلاتی مانند اختلالات وضعیت بدن، تجمع چربی در منطقه و حتی استرس جلوگیری می‌کند. استرس باعث افزایش سطح کورتیزول در بدن می شود و باعث افزایش میزان چربی در بدن می شود. علاوه بر این، منجر به بر هم خوردن تعادل هورمونی، تحریک گرسنگی و افزایش نیاز به غذا می شود.

 • خواب خود را سازماندهی کنید:

علاوه بر تغذیه منظم و ورزش، توجه به الگوی خواب نیز ضروری است. هورمون ملاتونین، یک آنتی اکسیدان قوی که فقط در تاریکی و در هنگام خواب ترشح می شود، با تنظیم ساعت و ریتم بیولوژیکی بدن به داشتن یک زندگی سالم کمک می کند. در حالی که کم خوابی سطح لپتین را کاهش می دهد، که نیاز به خوردن میان وعده را در بدن سرکوب می کند، سطح گرلین را افزایش می دهد که باعث گرسنگی می شود. مطالعات نشان می دهد که خواب منظم نقش مهمی در کنترل نسبت چربی در بدن دارد.

https://yemek.com/zayiflama-yontemleri/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *