10 راهکار کلیدی برای ایجاد عادت ورزشی: چگونه به ورزش کردن عادت کنیم؟

ورزش کردن یکی از عوامل اساسی برای حفظ سلامت جسمانی و روانی است که بسیاری از ما به آن اهمیت می‌دهیم. اما اغلب برای بسیاری از افراد، عادت کردن به ورزش و تداوم آن یک چالش است. از روزی که تصمیم به شروع ورزش می‌گیرید، ممکن است با موانعی مانند کمبود انگیزه، بی‌تمرکزی، یا نبود زمان روبه‌رو شوید و همه این عوامل می تواند مانع شروع یا ادامه روزانه ورزش باشند.

اما این امر قابل تغییر است. این مطلب به شما راهنمایی می‌کند که چگونه به ورزش کردن عادت کنید و آن را به یک بخش ثابت از زندگی خود تبدیل کنید. از روش‌های ساده تا پیچیده‌تر، ما به شما راهنمایی خواهیم داد تا بتوانید به این هدف  دست‌ پیدا کنید.

راه‌هایی برای ایجاد یک روند ورزشی پایدار

1. هدف خود را مشخص کنید:

هدف خود را از ورزش کردن مشخص کنید .تعیین هدف‌های ورزشی مشخص می‌تواند به شما انگیزه بیشتری برای ادامه ورزش بدهد. هدف‌های واقع‌گرایانه و متناسب با شرایط و نیازهای خود، به شما کمک می‌کنند تا هر روز با انرژی بیشتری به تمرینات بپردازید.

مثلا ورزش برای کاهش یا کنترل وزن ، یا ورزش کردن برای افزایش سطح انرژی و پایداری روحی و یا ورزش کردن برای حفظ سلامت عمومی و تقویت عضلات ، میتوانند اهدافی برای آغاز ورزش کردن باشند.

 

2. انتخاب ورزشی که لذت بخش باشد:

ورزشی را انتخاب کنید که برای شما جذاب و لذت بخش باشد . همچنین ورزشی که متناسب با روحیه و شخصیت شما باشد این انگیزه را به شما می دهد که آن را ادامه دهید و به آن عادت کنید .

 

3. شروع با تمرینات ساده:

با تمرینات ساده و قابل انجام شروع کنید و فشار زیادی را به یکباره به خود وارد نکنید . انجام حرکات ساده تر و در مدت زمان کوتاهتر در ابتدا مانع از انصراف از ورزش شده و تداوم آن برای روزهای دیگر را ممکن میسازد .

 

4. از قانون  5 دقیقه پیروی کنید:

قانون 5 دقیقه یک ایده ساده ولی قدرتمند برای ایجاد عادت به ورزش است. این قانون معمولاً توسط مربیان و متخصصان روانشناسی برای کمک به افرادی که مشکلاتی در شروع فعالیت ورزشی دارند، معرفی می‌شود. این روش، یک قانون ساده است که به شما می‌گوید بدون اینکه به ورزش فکر کنید، فقط اقدام کنید و فقط خود را در موقعیت آن قرار دهید.

مثلا کتانی‌های خود را بپوشید وبرای ۵ دقیقه ورزش کنید ، حتی اگر حوصله آن را ندارید. این ایده بر این اساس است که هر کسی می‌تواند برای شروع به ورزش، حتی فقط به مدت 5 دقیقه، وقت بگذارد. این مدت زمان کوتاه اغلب کافی است تا فرد انرژی و انگیزه لازم برای ادامه ورزش را بدست آورد.

 

5. برای خود جایزه تعیین کنید:

وقتی که به خودتان برای انجام ورزش یا رسیدن به اهدافتان در این زمینه جایزه می‌دهید، این اقدام می‌تواند به شما انگیزه بیشتری برای ادامه ورزش بدهد و شما را به روندی پایدارتر تشویق کند. هر روزی که به باشگاه رفتید یا ورزش را به هر صورتی انجام دادید پاداشی مثل خریدن یک کتاب ، رفتن به مهمانی یا دیدن یک فیلم ، برای خود در نظر بگیرید . این کار باعث میشود احساس بهتری داشته باشید و برای ادامه انگیزه داشته باشید.

 

6. روزی برای استراحت داشته باشید:

روز یا روزهایی در هفته را به استراحت اختصاص دهید این کار نه تنها برای ریکاوری عضلات و بدن لازم است بلکه برای استراحت دادن به ذهن و روان نیز ضرورت دارد . در روز استراحت به ورزش فکر نکنید و نگرانی های خود را در مورد آن کنار بگذارید و سعی کنید فشار و استرس خود را با فعالیتهای آرامش بخش به حداقل برسانید.

 

7. ورزش کنید بدون اینکه زمانی برای آن مشخص کنید:

خیلی از افراد نمیتوانند وقت مشخصی را به ورزش اختصاص بدهند یا برای رفتن به باشگاه وقت بگذارند اگر شما هم اینگونه هستید ورزش را طور دیگری در زندگی خود بگنجانید مثلا در صورت امکان با دوچرخه به محل کار بروید و یا بدوید یا آخر هفته و به هنگام ملاقات دوستان خود پیاده به محل قرار بروید.

 

8. خود را جریمه کنید:

اگرچه پاداش دادن به خود میتواند انگیزه را برای ادامه ورزش بیشتر کند اما جریمه کردن خود نیز میتواند روشی باشد که شما را در حفظ تداوم ورزش کمک کند . این روش که اصطلاحا {{ تنبیه مثبت }} نامیده میشود در ایجاد عادت ورزشی موثر است . هر زمان که یک جلسه از باشگاه را از دست دادید یا زمانی که باید ورزش میکردید و نکردید ، جریمه ای برای خود مانند نخریدن چیزی که دوست داشید یا کنار گذاشتن مبلغی یا نخوردن خوراکی که دوست دارید ، در نظر بگیرید . اینگونه مغز شما منضبط تر شده و سعی خواهید کرد که سختکوش تر باشید.

 

9. به رژیم غذایی خود اهمیت دهید:

داشتن یک رژم غذایی سالم و مغذی میتواند به دو صورت در ایجاد عادت ورزشی کمک کند : اول اینکه میتواند شما را زودتر و راحتتر به هدف ورزشی که در نظر دارید برساند و دوم اینکه انرژی مورد نیاز شما را برای انجام حرکات ورزشی بخوبی تامین میکند.

 

10. بر روی نتیجه  تمرکز نکنید:

بسیاری از افراد وقتی به دنبال ایجاد تغییرات در رژیم غذایی و ورزش هستند، انتظار دارند که نتایج به سرعت ظاهر شود و این امر می‌تواند منجر به انگیزه‌ی کاذب و انگیزه‌ی کوتاه‌مدت شود. وقتی که نتایج به دست نمی‌آید، اکثر افراد تمایل دارند از کار خود دست بکشند و به سرعت از راهی که برای رسیدن به هدف انتخاب کرده‌اند، منصرف شوند.

در ماههای اول ، صرفا شرکت کردن در جلسات و انجام دادن تمرینات میتواند یک دستاورد باشد . اینکه شما همه جلسات ورزشی خود را انجام میدهید و به کسی تبدیل شده اید که به ورزش کردن عادت کرده است خود یک پیشرفت بزرگ است. پس ابتدا عادت به ورزش را در خود شکل دهید و سپس به نتیجه فکر کنید.

 

سخن آخر

عادت کردن به ورزش یک فرآیند است که نیازمند صبر، اراده و پیوستگی است. در این مطلب چند مرحله کلیدی برای عادت کردن به ورزش را برایتان آوردیم . با عمل کردن  به این راهکارها حتما میتوانید ورزش را به یک عادت برای خود تبدیل کنید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *