کپسول میکسودین در بخش مقالات بهزیستن

میکسودین
فرآورده دیگر تولید ایران که حاوی کورکومین می باشد کپسول میکسودین است که بعنوان مکمل در درمان کبد چرب و همچنین التهاب مفاصل پیشنهاد می شود .


کبد مهم­ترین عضو متابولیک و مسئول تصفیه مواد زائد و سمی از بدن ماست. خیلی از مواقع ما با عادات تغذیه ای غلط، آسیب­های جبران ناپذیری به این عضو مهم و حیاتی بدنمان می­زنیم. اضافه وزن، مصرف زیاد چربی در غذا و نداشتن تحرک و فعالیت جسمانی کافی از علل کبد چرب می­ باشند.

این مطالب توسط پزشک داروساز آقای دکتر علیرضا خادمی در وب سایت بهزیستن تهیه و تنظیم شده است.


اخیراً ثابت شده است که کورکومین ماده موثره موجود در زردچوبه، با تحریک و افزایش ترشح صفرا، کبد را به مصرف چربی ­های انباشته شده در آن وامی­دارد و بدین طریق درصد چربی در کبد را کاهش می ­دهد. همچنین، کورکومین سطح کلسترول خون را نیز پایین می­آورد.

البته این موضوع از دیدگاه طب سنتی مطلب جدیدی نیست و سالیان سال است که بوعلی سینا پدر طب ایران، به این موضوع پرداخته و زردچوبه را برای باز کردن انسداد کبد و رفع یرقان مفید دانسته است.


این مکمل از عصاره های طبیعی زردچوبه، زنجبیل و فلفل سیاه که مواد موثره کورکومین، جینجرول و پایپرین موجود در این ادویه ها در آن خالص و تغلیظ شده، تهیه گردیده است.
عصاره های طبیعی زردچوبه و زنجبیل تقویت شده با فلفل سیاه
موثر در کاهش التهاب و درد مفاصل
کمک به حفظ تعادل سلولی
کاهش اثرات آلاینده ها بر سلول ها

ترکیبات:
عصاره زردچوبه ” کورکومین” 300 میلی گرم، عصاره زنجبیل ” جینجرول ” 7.5 میلی گرم و عصاره فلفل سیاه ” پایپرین ” 3.75 میلی گرم.
شکل دارویی : کپسول

زردچوبه
زردچوبه یکی از پایه های اصلی طب سنتی ملل مختلف در چین، تبت و خاورمیانه است. زردچوبه همواره بعنوان تصفیه کننده سلولی شناخته شده و برای سلامت مفاصل و کمک به جلوگیری از التهاب مصرف آن توصیه شده است. زردچوبه، ترکیب اصلی ادویه کاری بوده و نقش مهمی در رایحه این ادویه دارد.

تحقیقات بسیاری برای بررسی خواص درمانی کورکومین انجام شده که نشان می دهد این ماده، مهارکننده چند آنزیم التهاب زا مانند سایکلواکسیژناز 2 (COX 2) و لیپواکسیژناز است.

عصاره زردچوبه با خلوص بسیار بالا در این ترکیب، به محافظت از سلول ها در برابر مواد سمی ناشی از آلاینده های محیطی که منجر به اختلال در تعادل و سلامت سلول می شوند، کمک می کند.

مطالعات گسترده جهانی که روی میزان شیوع بیماری های مختلف در بین ملل مختلف دنیا صورت گرفته، نشان می دهد که مردم کشورهای خاورمیانه بویژه هندوستان، بسیار کمتر از مردم جوامع غربی به بیماری آرتریت و التهابات مفاصل دچار می شوند.

همچنین در این کشورها انواع سرطان ها بخصوص سرطان پوست و پروستات نیز شیوع بسیار کمتری نسبت به جوامع اروپایی و آمریکا دارد. تحقیقات متعدد ثابت کرده است که این موضوع با مصرف بالای ادویه ها در غذاهای سنتی شرقی ارتباط دارد. فلفل سیاه و زنجبیل زمانیکه با زردچوبه تواماً مصرف شوند، اثرات آن را تقویت می کنند.

وجود عصاره فلفل سیاه در ترکیب داروی میکسودین سبب می شود که خواص درمانی زردچوبه 30 برابر قوی تر شود. گرچه این ادویه ها در رژیم غذایی روزمره ما نیز وجود دارند ولی مقدارشان در حدی نیست که بتوانند اثرات ضد التهابی داشته باشند.

عصاره خالص شده این ادویه ها در مکمل داروئی میکسودین، در مقادیری که دارای خواص درمانی باشند مصرف این فرآورده را متمایز از افزودن مقدار اندکی ادویه به غذاهای ما می کند و در واقع این خواص درمانی مفید با مصرف اندکی ادویه جات در غذاهای روزمره ما حاصل نمی شود.
فلفل سیاه
پایپرین عنصر کلیدی در تقویت خواص کورکومین است. خواص تغذیه ای کورکومین زمانیکه به تنهایی مصرف شود، بطور کامل توسط بدن قابل استفاده نمی باشد، زیرا کورکومین به سرعت توسط کبد و دیواره روده متابلیزه شده و دفع می شود.

مطالعات نشان می دهد که ترکیب 1% پایپرین با 99% کورکومین، غلظت سرمی، جذب و در دسترس بودن زیستی کورکومین را افزایش می دهد، بدون اینکه عوارض جانبی نامطلوب ایجاد کند. شاید به همین دلیل باشد که هندیها همواره زردچوبه را با فلفل سیاه در ادویه کاری ترکیب می کنند.

مصرف توام این دو، در دسترس بودن زیستی کورکومین را تا 30 برابر افزایش می دهد و به سلول های بدن کمک می کند تا از تمامی خواص مفید زردچوبه استفاده کنند.
زنجبیل
عصاره زنجبیل تامین کننده مواد تکمیل کننده ضد التهاب شامل جینجرول است که بطور سنتی توسط متخصصان سلامت در این حوزه برای کمک به معالجه مشکلات همراه با التهاب مصرف می شود. زنجبیل نیز از گیاهان بسیار مهم در طب سنتی بوده و تحقیقات اخیر اثرات مفید آن را در آرتریت ها و سایر موارد درد ثابت کرده است.
نحوه مصرف
پیشگیری و حفظ سلامت بدن: روزی 2 کپسول یک روز در میان به مدت یک ماه
التهابات و دردهای مختلف: روزی 2 الی 3 کپسول
دارو را همراه با وعده های اصلی غذا میل کنید.
موارد منع مصرف:
مصرف این فرآورده در بارداری و شیردهی توصیه نمی شود.
افرادیکه آسپرین مصرف می کنند نباید بیش از یک عدد در روز میکسودین مصرف کنند.
افرادیکه سنگ کیسه صفرا دارند، پس از درمان بیماریشان می توانند یک عدد میکسودین یک روز در میان مصرف کنند.

برای افزایش بیشتر اطلاعات خود در این باره مقالات، به وب سایت بهزیستن در قسمت مقالات مراجعه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *