مغـز افـراد چـاق پیـرتـر از سـن واقعـی آنهـاسـت

پیری مغز

تحقیقات جدید در مورد پیری مغز  با استفاده از اسکن‌های مغزی نشان می‌دهد که  مغز  افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند، 10 سال پیرتر از سن واقعی آن‌هاست. مطالعات محققان دانشگاه کمبریج نشان می‌دهد اضافه وزن در سرعت کاهش ماده سفید مغز موثر است و مغز یک فرد 50 ساله چاق، 60 ساله است.
چاقی سبب پیری ز ودرس مغز می شود و مغز افراد چاق نسبت به هم سن و سالان لاغرشان 10 سال پیرتر است.
حجم ماده سفید مغز به طور طبیعی بر اثر افزایش سن کاهش می‌یابد ولی چاقی این روند را تسریع می‌کند. ماده سفید مغز مسئول انتقال اطلاعات است.

تیم تحقیقاتی دانشگاه کمبریج

برای بررسی ارتباط اضافه وزن با پیری، مغز 473 داوطلب 20 تا 87 ساله را مورد بررسی قرار دادند، داوطلبان به دو گروه لاغر و دارای اضافه وزن تقسیم بندی شدند.

 نتایج

پیری مغز ، حجم ماده سفید مغز افراد دارای اضافه وزن نسبت به هم‌سن و سالان لاغرشان کمتر است و این تفاوت از دوران میانسالی به بعد مشهودتر است.
محققان احتمال می‌دهند مغز با افزایش سن آسیب پذیرتر می‌شود. این مطالعه همچنین نشان می‌دهد تاثیر اضافه وزن بر بدن بسیار پیچیده و مضرتر از چیزی است که تا کنون تصور می شد.

هدف بعدی این پژوهش بررسی اثرات کاهش وزن بر جلوگیری از پیری زودرس مغز است. این مطالعه اطلاعات ارزشمندی را در زمینه افزایش سن و تاثیر آن بر بیماری‌های عصبی و زوال عقل در اختیار محققان قرار می‌دهد.

در وب سایت بهزیستن شما می توانید برای اطلاع از انواع رژِیم ها به وبلاگ وبسایت هم مراجعه نمایید.

نتایج این تحقیقات در نشریه Neurobiology of Aging منتشر شده است.
با ما به دنیای شگفت انگیز مغز سفرکنید؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *