وزن ایده آل چقدر است

این سوالی می باشد که همه افراد در سنین مختلف از خود میپرسند و جواب های مختلف عموماٌ به این سوال باعث سردرگمی افراد می گردد. باید بدانیم فرمولهای زیادی در اینترنت و یا کتب علمی میتوان یافت که بر اساس معیارهای خاص خود وزن ایده آل را محاسبه می کنند.
یکی از بهترین و کارآمد ترین روشها در محاسبه وزن ایده آل استفاده از فرمول دکتر دوین می باشد که در آن بر اساس زن یا مرد بودن محاسبه صورت میگیرد. در این روش تفاضل قد به اینچ از عدد 60 در عدد 2.3 ضرب شده و برای مردان به عدد 50 و برای زنان به عدد 45.55 اضافه میگردند. فرمول کامل به صورت زیر می باشد:
Devine Formula
Male Ideal Body Weight = 50 kg + 2.3 kg * ( Height(in) – 60 )
Female Ideal Body Weight = 45.5 kg + 2.3 kg *( Height(in) – 60 )

فرمول بروکا

این روش برای هر فرد به راحتی قابل استفاده و محاسبه است. بر مبنای چنین محاسبه‌ای کافی است که قد هر فردی را به سانتی‌متر اندازه‌گیری و از عدد بدست آمده مقدار صد سانتی‌متر کسر شود. به طور مثال شخصی که ۱۷۵ سانتی‌متر قد دارد، عدد صد را از ۱۷۵ کسر کرده که عدد ۷۵ حاصل می‌شود. این عدد  را وزن خام یا پایه می‌گویند. جهت رسیدن به وزن ایده‌آل کافی است برای افرادی که جثه متوسط دارند، برای خانم‌ها ۱۵ درصد و برای آقایان ده درصد از وزن خام کاسته شود.
روش دیگری که امروز کاربرد وسیعی پیدا کرده تعیین وزن ایده‌آل بر مبنای شاخص توده بدن است. در این روش شاخص توده بدن را با BMI نشان می‌دهند و آن عددی است که از تقسیم کردن وزن (کیلو گرم) به قد (متر) به توان ۲ به دست می‌آید.

روش دیگری که می‌توان از طریق آن به تعیین وزن مطلوب دست پیدا کرد عبارت است از:

وزن ایده‌آل مردان = ۴۸  + ۲/۷ برای هر ۲/۵ سانتی‌متر بالای ۱۵۰ سانتی‌متروزن ایده‌آل خانم ها = ۴۵  + ۳/۷ کیلو برای هر ۲/۵ سانتی‌متر بالای ۱۵۰ سانتی‌متر

در وب سایت بهزیستن شما می توانید برای اطلاع از انواع رژِیم ها به وبلاگ وبسایت هم مراجعه نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *