کاربردهای درمانی نوروفیدبک

( لازم به ذکر است درمان شدن نوروفیدبک  مراجع نیاز به درست بودن پارامترهای مختلفی مانند مهارت تکنیسین یا مشاور، عملکرد درست دستگاه، اجرای درست پروتکل درمانی و رعایت سیر درمان است- درصدهای که در زیربیان شده با رعایت شرایط فوق بوده است)

لازم به ذکر است:

درستی بهبود اختلالات مختلف با انجام مقالات مختلف توسط مراکز علمی تائید شده است و پروتکلهای درمانی بر اساس پژوهشی های اکادمیک طراحی شده اند
بیش‌فعالی/کمبود توجه (AD/HD): بیش از هر زمان دیگری، برای درمان AD/HD از نوروفیدبک استفاده شده است.
85-80% کودکان مبتلا به AD/HD به وسیله نوروفیدبک بهبودی کامل می‌یابند.- این روش درمان توسط FDA به عنوان روش درمانی تائید شده است

اضطراب (Anxiety):

بسیاری از متخصصان، بکارگیری نوروفیدبک به منظور درمان اضطراب را یکی از عمده‌ترین موارد و زمینه‌های استفاده از نوروفیدبک می‌دانند. اکثر آن‌ها معتقدند اضطراب یکی از اولین مواردی بود که به نوروفیدبک پاسخ داد. نتایج پژوهشی نشان می‌دهد که در حدود 90-80% از بیماران اضطرابی با این روش بهبود یافته‌اند.- (درمان بسیاری از اختلالت مانند اضطراب یا افسردگی اگر با مشاوره درمانی توام باشد نتیجه بسیار بهتری خواهد داشت)

ناتوانی یادگیری (Learning Disability)، این اختلالات در سنین دبستان شایع هستند.

در درمان این اختلالات، نوروفیدبک تحول بزرگی ایجاد کرده است. در این مورد نوروفیدبک به تنهایی پاسخگوست و نیازی به درمان مکمل ندارد. معمولاً با کامل کردن یک دوره درمانی بهبودی ثابتی حاصل می‌شود.

اختلالات خواب:

اولین تغییراتی که مراجعین عموماً بعد از شروع درمان با نوروفیدبک مشاهده می‌کنند، تغییر و تنظیم خوابشان است.

بنابراین می‌توان از نوروفیدبک در درمان اختلالات خواب نیز استفاده کرد.
صرع (تشنج): در انواع صرع و در مواردی که داروها مؤثر نبوده‌اند و بیماری بسیار مزمن و غیرقابل کنترل بوده است نوروفیدبک در درمان 70 تا 90% بیماران موفق بوده است.

( اجرای پروتکلهای درمان صرع تنها باید زیر نظر پزشک باشد و روانشناسان حق مداخله در این زمینه را ندارند)

آسیب وسکته مغزی : نوروفیدبک سبب بهبود مشکلات ناشی از آسیب‌ و سکته مغزی می‌شود. از آن‌جمله می‌توان به بهبود در حافظه، سردرد، گیجی و حواس‌پرتی، سرگیجه، مشکلات تمرکزی، اضطراب، افسردگی، تغییرات خلقی، اختلالات خواب، تحریک‌پذیری، مشکلات ادراک بینایی و دیسلکسی اشاره کرد.

دردهای مزمن و سردردهای میگرنی:

درمانگران و پزشکانی که از نوروفیدبک برای درمان دردهای مزمن و سردردهای میگرنی استفاده کرده‌اند، اعلام کردند که وقوع و شدت حملات میگرن در اکثر موارد با استفاده از این روش کاهش می‌یابد و حتی از بین می‌رود.

افسردگی: در مورد بیماران مبتلا به افسردگی در اغلب موارد بهبوددهنده بوده است( درمان افسردگی با نوروفیدبک باید همراه با مشاوره باشد- عملا افرادی با با ای روش درمان میشوند که افسردگی شدید نداشته باشند ( افسردگی شدید بتدا باید با دارو یا مشاوره کنترل شود )

سوءمصرف مواد: مطالعات نشان داده است که در مقایسه با درمان‌های موجود برای ترک اعتیاد، درمان با نوروفیدبک از بسیاری از روش‌های دیگر موفق‌تر بوده است. علاوه براین، درمان با این روش وسوسه و ولع فرد را کاهش می‌دهد و در درازمدت احتمال عود و بازگشت را پایین می‌آورد.

در وب سایت بهزیستن شما می توانید برای اطلاع از انواع رژِیم ها به وبلاگ وبسایت هم مراجعه نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *