مکمل برای گیاهخوارها

مکمل برای گیاهخوارها ادعاهایی بر مبنای اینکه غذاهای طبیعی به تنهایی می توانند تمام نیاز های غذایی ما را تامین کنند نه تنها درست نیست بلکه باور آن ها برای ما گیاهخواران بسیار خطرناک است. برخی از این توصیه های غیر منطقی عبارتند از: خوردن سبزی ارگانیک شسته نشده برای تامین ویتامین B-12 ، “ما کمتر از همه چیزخواران به کلسیم احتیاج داریم” ، ثابت شده است که بدن به اسیدهای چرب امگا3 احتیاج ندارد”.

این ادعاها وگانیسم را ساده تر نشان می دهند ولی سلامت ما را به خطر می اندازند؛ و گاهی همین یکی از دلایل برگشتن بعضی از افراد به رژیم همه چیزخواری سابق است: نشر اطلاعات نادرست.

اشتباهاتی که راجع به مصرف B-12 رایج است و منجر به کمبود این ویتامین می شود:

ویتامین ب ۱۲، گمشده رژیم گیاهخواری

ویتامین ب ۱۲ تنها در منابع جانوری یافت میشود و در هیچ منبع گیاهی این ویتامین وجود ندارد. در تغذیه گیاهخواری این ویتامین بسیار با اهمیت است و گیاهخواران حتما باید از مکمل های این ویتامین استفاده کنند.
ویتامین ب ۱۲ برای تولید DNA و برای کارایی صحیح سلول های عصبی بسیار حیاتی است، دو نشانه کمبود این ویتامین در گیاهخواران کمخونی مگالوبلاستیک و آسیب های عصبی در افراد است که در صورت عدم درمان فرد به آسیب های عصبی غیر قابل بازگشت و نهایتا مرگ فرد ختم میشود.
نیاز به ویتامین ب ۱۲ بسیار کم است و معمولا ذخیره بدن برای این ماده برای چند سال جوابگوی نیاز فرد میباشد، اما با گذشت زمان و باقی ماندن فرد بر رژیم غذایی گیاهخواری به تدریج منابع این ویتامین مصرف شده و بدن با کمبود ویتامین ب ۱۲ مواجه میشود، بنابر این به همراه رژیم غذایی گیاهخواری حتما باید از مکمل ویتامین ب ۱۲ برای جلوگیری از کمبود آن و عوارض پیش آمده استفاده شود.

– مدت زمان طولانی قبل از مصرف مکمل معطل کردید و حالا به اندازه کافی مصرف نمی کنید که ذخیره هایتان دوباره پر شود.

– فکر می کنید با هفته ای “یکی دوبار” و بی دقتی درباره ی میزان و زمان مصرف مشکلی پیش نمی آید.- دارید متیل کوبالامین به جای سیانوکوبالامین مصرف می کنید؛ بدون توجه به این که میزان پیشنهادی مصرف متیل کوبالامین ممکن است بسیار بالاتر باشد. (تا 1000 یا 2000 میکروگرم روزانه در مقابل 25 میکروگرم برای سیانوکوبالامین)

رژیم غذایی وگان این است: ما تشویق به روش تغذیه ای می کنیم که بسیار با آنچه در جامعه رایج است متفاوت است پس باید سالم بودن آن را هم همواره ثابت کنیم. این نه تنها بر سلامت میلیون ها نفری که این رژیم را دنبال می کنند تاثیر دارد بلکه بر زندگی میلیارد ها حیوان که امیدوارند وگانیسم یک انتخاب ایمن و واقع گرایانه به نظر بیاید، نیز تاثیر دارد. پس همیشه دقت لازم را در توصیه های خود داشته باشیم.

❗️وگان ها به مکمل احتیاج دارند. اعتراف به اینکه وگانیسم صد در صد کامل و بهینه نیست بهتر از بیمار شدن است.

مکمل های مورد نیاز:

🍎همه وگان ها:

ویتامین B-12 . شما نمی توانید با خوردن سبزی ارگانیک شسته نشده و قارچ پرورش داده شده در خاک غنی از این ویتامین، نیاز به آن را تامین کنید. میزان مصرف پیشنهادی “25 تا 100 میکروگرم روزانه” یا “دو تا سه دفعه 1000 میکروگرم در هفته” است. اگر مدتی است که این مکمل را مصرف نمی کنید، چند هفته اول روزی 2000 میکروگرم مصرف کنید. تست خون هم برای مشخص کردن اعداد دقیق تر کمک می کند.

🍏بیشتر وگان ها:

ویتامین D . اگر در شرایطی زندگی می کنید که روزانه چند ساعت بدون داشتن کرم ضد آفتاب مستقیما با نور خورشید در تماس هستید، نیازی به آن ندارید اما بقیه ما به مکمل نیاز داریم (دقیقا مانند همه چیزخواران). به مقدار روزانه 25 میکروگرم.

ید. همه چیزخواران ید مورد نیاز خود را از لبنیات دریافت می کنند. که علت ید دار بودن لبنیات مواد شوینده ای است که با آن گاو ها و وسایل شیردوشی و مزرعه ها را تمیز می کنند. وگان هایی که گیاهان دریایی زیادی مصرف می کنند معمولا احتیاجی به آن ندارند، ولی مقدار آن در نمک دریایی و نمک های دیگر متفاوت است. راه های قابل اعتماد دریافت آن نمک غنی شده با ید و یا 90 میکروگرم مکمل روزانه است.

🍊بعضی وگان ها:

کلسیم. اجداد ما شیر نمی نوشیدند و تمام کلسیم مورد نیاز خود را از سبزیجات وحشی دریافت می کردند؛ و با وجود اینکه سبزیجات این روزها کمتر از این ماده دارند اما با مصرف درست آنها می توان بدون مکمل نیاز خود را به کلسیم برطرف کرد. خوردن روزانه چهار پیمانه سبزی پخته یا بیشتر ممکن است دشوار باشد پس می توان از مکمل کمک گرفت. (خیلی از همه چیزخواران نیز کمبود کلسیم دارند)

آهن. زنان جوان ممکن است با کمبود آن مواجه باشند و این هم تنها ویژه گیاهخواران نیست. می توانید دوز های پایین آن را با آب پرتقال (برای جذب بهتر) مصرف کنید.

زیاد بود نه؟ شیری که همه چیزخواران می خورند خود ویتامین D ندارد و با همین مکمل ها تقویت شده و یدی که دریافت می کنند تصادفا (!) در لبنیاتی که آنها مصرف می کنند وجود دارد. بسیاری از همه چیزخواران( معمولا زنان) از مکمل های کلسیم و آهن استفاده می کنند. و مطالعات معتبر اضافه می کند که همه افراد بالای 50 سال باید از مکمل B-12 استفاده کنند زیرا جذب آن به خودی خود در آن سنین دشوار است.

شاید ما وگان ها مجبوریم کمی سخت تر برای تامین بعضی مواد غذایی تلاش کنیم ولی این بهای کمی در مقابل عاطفه و عدالت برای حیوانات است.

برگرفته از: http://www.theveganrd.com/2010/11/recommended-supplements-for-vegans.html

[برگردان:سالار]

@IranVEG

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *