رژیم مایوکلینیک

تعریف رژیم مایوکلینیک

رژیم مایوکلینیک  (رژیم باب­روز)  یکی از رژیم‌های معروفی است که نه به‌ وسیله ‌ی مایوکلینیک  طراحی شده و نه از آن حمایت می‌کند.بلکه یک رژیم غذایی باب روز است که از مینه‌سوتا سرچشمه گرفته و ادعا شده که فرد در عرض مدت 12 روز، 10 پوند (5/4 کیلوگرم) وزن کم می‌کند.اگر کسی بخواهد وزن بیش‌تری کم کند، پس از دو روز استراحت باز هم رژیم را شروع می‌کند. در طی چند ماه فرد قادر است با این رژیم تا 50 پوند (7/22 کیلوگرم) وزن کم کند.این رژیم کربوهیدرات کم و چربی زیاد دارد و مقادیر میوه، نان و محصولات لبنی در آن خیلی محدود است.

منشاء رژیم مایوکلینیک

هنوز معلوم نیست که چگونه یک رژیم برپایه‌ی گریپ‌فروت به‌ نام رژیم باب روز مایوکلینیک  معروف شده است.حتی خود مایوکلینیک هم نمی‌داند که چگونه این نام به آن­جا نسبت داده شده است.

در وب سایت بهزیستن شما می توانید برای اطلاع از انواع رژِیم ها به وبلاگ وبسایت هم مراجعه نمایید.

خاستگاه رژیم مایوکلینیک

رژیم مایوکلینیک به دهه‌ی 1930 برمی‌گردد که در آن زمان به‌نام رژیم هالیوود معروف بود. مردم عقیده داشتد که پیروی از دستورات این رژیم باعث می‌شود اندام‌شان شبیه هنرپیشه‌های تلویزیون شود.رژیم هالیوود، نوعی رژیم سه هفته‌یی بود که در آن فرد باید با همه‌ی غذاها گریپ‌فروت مصرف می‌کرد.سایر غذاها به مقدار خیلی کم از مصرف می‌شدند، به­طوری که محتوای انرژی آن‌ها کم‌تر از 800 کالری بود.گریپ‌فروت سه بار در روز مصرف می‌شد؛ چون عقیده داشتند مرکبات دارای ترکیباتی هستند که چربی را می‌سوزانند.به‌همین دلیل، رژیم را به‌نام ’رژیم گریپ‌فروت‘ یا ’رژیم گریپ‌فروت و تخم‌مرغ‘ نیز می‌نامیدند.

رژیم گریپ‌فروت در سال 1933 در یکی از فیلم‌های تلویزیونی کمدی به مردم معرفی شد.علاوه بر آن در فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی دیگری نیز از گریپ‌فروت استفاده می‌شد و این مسأله نشان می‌دهد که در آن زمان گریپ‌فروت ماده‌ی اصلی بسیاری از رژیم‌های غذایی بود.در دهه‌ی 1940 یکی از انواع این رژیم‌های باب روز به‌نام رژیم مایوکلینیک به­وجود آمد و رایج گردید.

احتمال دارد که طراحان رژیم پُرچرب و کم‌کربوهیدرات فکر می‌کردند استفاده از نام مایوکلینیک باعث می‌شود افراد تحت رژیم به تصدیق پزشکی آن اطمینان پیدا کنند.اما خود مؤسسه مایوکلینیک نسبت این رژیم با خود را نفی کرده و اظهار می‌کند که این یک ’رژیم خرافه‌یی‘ است.با وجودی که طراح رژیم مایوکلینیک شناخته شده نیست،اما در همه جا گسترش پیدا کرده است. رژیم جعلی مایوکلینیک با روش‌های مختلفی در طول دهه‌ها بین مردم پخش شده است.

در دهه‌ی 1950 مردم کپی‌های آن‌را برای دوستان خود می‌فرستادند.آن‌ها این کار را حتی تا دهه‌ی 1970 و 1980 نیز انجام می‌دادند و با پیشرفت فن­آوری روش‌های انتشار آن هم تغییر می‌کرد و به روزتر می‌شد.حتی امروزه نیز در اینترنت می‌توان این رژیم را جست‌وجو و پیدا کرد.

در طول سالیان متمادی، انواع مختلف این رژیم بر استفاده از موادی از قبیل گریپ‌فروت، گوشت و تخم‌مرغ تأکید کرده است.علاوه بر آن رژیم باب روز مایوکلینیک می‌تواند سرچشمه‌یی برای رژیم اتکینز نیز به‌شمار رود. برنامه‌ی غذایی رژیم اتکینز اولین‌بار توسط یک پزشک قلب و عروق به‌نام دکتر روبرت اتکینز در سال 1972 به مردم معرفی گردید.20 سال پس از آن او در کتابی به‌نام ’انقلاب رژیمی جدید دکتر اتکینز رژیم خود را که تغییرات زیادی پیدا کرده بود به مردم ارایه داد.او در کتاب خود نوشته بود که مردم می‌توانند وزن خود را با مصرف گوشت و پنیر و غذاهای پُرچرب کم کنند.این رژیم در دو هفته‌ی اول تمام مواد نشاسته‌یی را حذف کرده است.

این غذاها شامل سیب‌زمینی، آرد سفید، ماکارونی، میوه‌ها و بسیاری از سبزیجات هستند.همان‌طور که رژیم اتکینز نیز تا هم‌اکنون محبوبیت دارد، بسیاری از مردم مدام با مایوکلینیک تماس می‌گیرند تا در خصوص رژیم مایوکلینیک اطلاعات کسب کنند.طبق گفته‌ی مسؤولان کلینیک قسمت اعظم این تماس‌ها در فصل بهار صورت می‌گیرد. مردم به این دلیل تماس می‌گیرند که می‌خواهند قبل از فصل تابستان مقدار زیادی وزن کم کنند.مایوکلینیک ارتباطی با ین رژیم ندارد و به‌همین خاطر نقطه نظرات خود را طی برنامه‌یی به‌نام ’اصول تغذیه‌‌ی سالم‘ در کتابی تحت عنوان ’وزن ایده­آل برای همه‌ی مردم با رژیم مایوکلینیک ارایه کرده است.

این کتاب که در سال 2005 منتشر شده حاوی اطلاعاتی در مورد اجرای رژیم کاهش وزن صحیح است.در این برنامه‌ی رژیمی، تمرینات ورزشی و رژیم غذایی در کنار هم قرار گرفته‌اند و انتظار می‌رود با اجرای آن شخص در هر هفته 2ـ 1 پوند (45/0 تا 9/0 کیلوگرم) وزن کم کند. در کتاب ذکر شده که نگهداری وزن ایده‌آل یک برنامه‌ی طولانی‌مدت و برای تمام طول عمر است و شامل تغذیه‌‌ی مناسب و فعالیت جسمانی می‌شود.

شرح رژیم مایوکلینیک

رژیم باب روز مایوکلینیک به‌نام رژیم گریپ‌فروت نیز معروف است؛ چون آب گریپ‌فروت شیرین نیست و با همه‌ی غذاها مصرف می‌شود. طراحان رژیم ادعا می‌کنند که گریپ‌فروت چربی‌های بدن را می­سوزاند و باعث کاهش وزن می‌شود. در بعضی از انواع رژیم استفاده از تخم‌مرغ نیز توصیه شده است؛

به­ همین دلیل آن‌را رژیم تخم‌مرغ و گریپ‌فروت نیز می‌نامد. گاهی اوقات پروتئین‌های دیگری از قبیل گوشت در رژیم گنجانده می‌شود.اندازه‌ی هر واحد غذایی نیز برای بعضی از غذاها معین شده‌اند. فرد می‌تواند سایر غذاها را به هر مقدار که مایل است، مصرف کند. در بسیاری از انواع رژیم غذاهای سرخ‌شده می‌توانند به‌راحتی مصرف شوند.در این رژیم به افراد اجازه داده شده تا زمانی‌که احساس سیری می‌کنند، غذا بخورند و اصلاً نیازی به گرسنه‌ماندن نیست.به‌همین منظور فرد نباید در بین وعده‌های اصلی غذا بخورد و از بین میوه‌ها فقط می‌تواند از گریپ‌فورت استفاده کند.هم‌چنین مصرف سبزیجات نیز منع شده است. به‌نظر می‌رسد که رژیم باب روز مایوکلینیک از رژیم‌ هالیوود دهه‌ی 1930 برگرفته شده باشد.

رژیم هالیوود

این برنامه‌ی کاهش وزن سه هفته‌یی از مصرف روزانه‌ی گریپ‌فروت به‌همراه راهنمای 21 روزه‌ تشکیل شده است.

رژیم مایوکلینیک

رژیم هالیوود تغییراتی پیدا کرد و به‌نام رژیم مایوکلینیک یا رژیم گریپ‌فروت شهرت یافت.

استفاده از گریپ‌فروت هنوز هم جزو اصلی انواع مختلف این رژیم به‌شمار می‌رود.

افراد تحت رژیم می‌توانند گوشت و چربی استفاده کنند؛ چون به فرد احساس سیری می‌دهند. میوه‌ها و سبزیجات منع شده‌اند. این رژیم یک برنامه‌ی موقتی و حداکثر 12 روزه است.

اغلب انواع رژیم‌های تجاری مایوکلینیک براساس یک دوره‌ی 12 روزه هستند.

اگر فرد بخواهد وزن بیش‌تری کم کند، بعد از دوره‌ی 12 روزه، دو روز استراحت می‌کند و بعد دوباره رژیم می‌گیرد.

بعضی از برنامه‌ها در روز دوشنبه شروع می‌شوند و بنابراین پس از پایان دوره، فرد در تعطیلات است و می‌تواند دوره‌ی استراحت خود را در آن زمان طی کند.

با این رژیم بعضی از افراد موفق شده‌اند در تعطیلات تمایل خود به شیرینی‌جات را برطرف کنند؛ اما بعضی دیگر به نوشیدنی‌های الکلی روی آوردند.

رژیم باب روز جدید مایوکلینیک

در سال 2007 اینترنت یکی از مهم‌ترین منابع اطلاع‌رسانی در خصوص رژیم جدید مایوکلینیک بود.

در این برنامه‌ی رژیمی تغییرات زیادی داده شده است. هم‌چنین شامل اطلاعاتی در خصوص عدم طراحی رژیم توسط مایوکلینیک است و ذکر شده که رژیم مورد تأیید این مرکز نیست.

در بعضی پایگاه‌های اینترنتی مزایا و معایب رژیم باب روز مایوکلنیک مورد بحث قرار گرفته‌است و در اغلب آن‌ها توصیه شده که مردم قبل از شروع آن با متخصص تغذیه خود مشورت کنند. بعضی از انواع آن نیز به مردم توصیه کرده‌اند که به­طور مرتب ورزش کنند.

عملکرد

مردم به این رژیم علاقه‌مند هستند، چون به‌سرعت وزن کم می‌کنند و طراحان آن ادعا کرده‌ا‌‌ند این ترکیب غذایی باعث سوزاندن چربی می‌شود.

با این حال، کاهش وزن به‌خاطر محدودیت کربوهیدرات که در نان، سبزیجات و میوه‌ها وجود دارند، است.

محدودیت این غذاها باعث می‌شود فرد کالری کم‌تری دریافت کند.

کاهش کالری دریافتی هم کاهش وزن را به‌دنبال خواهد داشت.

علاوه بر آن، استفاده از پروتئین بیش‌تر و غذاهای پرچرب‌تر، باعث می‌شود فرد احساس سیری بیش‌تری کند.

مزایا

یکی از اصلی‌ترین مزایای رژیم باب روز مایوکلینیک این است که فرد خیلی سریع وزن کم می‌کند. در خصوص بعضی افراد، رژیم کوتاه‌مدت راحت‌تر از رژیم‌های طولانی‌مدت و چند ماهه و یا برای تمام طول عمر است.

در این برنامه‌ی رژیمی، فرد نیازی به محاسبه­ی کالری یا میزان چربی و فیبر مصرفی ندارد.

او باید از یک برنامه‌ی رژیمی پیروی کند که از تعداد محدودی غذا تشکیل شده و نسبت به رژیم‌هایی که از انواع مختلف غذاها استفاده می‌شود، راحت­تر و کم ­هزینه ­تر است.

علاوه بر آن، فرد احساس محدودیت نمی‌کند، چون مجاز است هر مقدار که می­خواهد گوشت و سایر غذاهای پروتئینی پُرچرب را مصرف کند. کسانی که به غذاهای سرخ‌شده علاقه دارند از این‌که محدود نمی‌شوند احساس راحتی می‌کنند.

چون غذاهایی که باید مصرف شوند محدود هستند، فرد نیازی به گذراندن وقت زیاد در سوپرمارکت‌ها ندارد و بنابراین احساس راحتی می‌کند. از آن‌جایی که این رژیم تکراری است و ماهیت محدودی دارد، اشتهای فرد را سرکوب می­کند و در نتیجه کالری دریافتی کم‌تر می‌شود.

البته بعضی خود را این‌گونه قانع می‌کنند که رژیم کوتاه‌مدت است و پس از آن اشتهاشان دوباره به حالت اول برمی‌گردد.

در وب سایت بهزیستن شما می توانید برای اطلاع از انواع رژِیم ها به وبلاگ وبسایت هم مراجعه نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *