حذف وعده صبحانه چه تاثیری بر بدن دارد؟

وقتی صبحانه، اولین وعده غذایی روز را از دست می دهید چه اتفاقی می افتد؟ بر اساس داده های مجله آمریکایی تغذیه بالینی، کنار گذاشتن صبحانه یک عمل رایج است و تنها تقریباً 25٪ از بزرگسالان آمریکایی روزانه صبحانه میخورند . عدم گرسنگی و کاهش وزن برخی از دلایلی است که باعث می شود افراد صبحانه را کنار بگذارند.

صبحانه همان وعده غذایی صبحگاهی است که روزه شبانه خود را افطار می کنید .طبیعی است که سطح گلوکز خون (معروف به قند خون) هنگام روزه داری پایین بیاید، که می تواند عواقب حذف منظم وعده های غذایی مانند انرژی کم، مه ذهنی و هوس شدید غذایی را به همراه داشته باشد.

از دست دادن مداوم صبحانه بدون برنامه ریزی برای اینکه چه چیزی و چگونه در طول روز بخورید، ممکن است شما را از اهداف سلامتی خود به جای رسیدن به آنها دور کند. حذف صبحانه فقط به معنای احساس گرسنگی نیست. این یک فرصت از دست رفته برای تغذیه موثر بدن و ذهن است . به گفته متخصصان سلامت، این مقاله به این موضوع می پردازد که با حذف صبحانه چه اتفاقی برای بدن شما می افتد.

نخوردن صبحانه ممکن است به اثرات کوتاه مدت و بلندمدت زیادی منجر شود، و در اینجا برخی از آنها را بیان کرده ایم که می تواند بر سلامت جسمی و روانی و رفاه کلی شما تأثیر بگذارد.

 

با حذف صبحانه چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟

کاهش سطح انرژی:

 

وقتی صبح از خواب بیدار می‌شوید، سطح قند خونتان کاهش می‌یابد، و اگر برای مدت طولانی در این حالت بمانید، ممکن است دچار خستگی یا مه مغزی شوید.

چرا به طورمرتب صبحانه بخوریم؟ به عبارت ساده، مغز ما برای کار بهینه به گلوکز متکی است. گلوکز از کجا می آید؟ در درجه اول کربوهیدرات ها! به احتمال زیاد، وعده غذایی صبحانه شما منبعی از کربوهیدرات برای کمک به حفظ سطح قند خون سالم برای تقویت انرژی، تمرکز ذهنی و قدرت مغزی مورد نیاز شما خواهد بود.

 

اختلال درتعادل هورمون های بدن:

 

غذا نخوردن طولانی مدت می تواند سطح قند خون شما را کاهش دهد و همچنین ممکن است سطح هورمون شما را از مسیر خارج کند . با هورمون کورتیزول، استرس شروع می شود. کورتیزول به شدت بر خلق و خوی شما، پاسخ استرس شما و نحوه واکنش شما به وظایف و موقعیت های روزانه تاثیر می گذارد. به طور کلی، سطح کورتیزول زمانی که از خواب بیدار می شوید بالاتر است و با گذشت روز کاهش می یابد. خوردن صبحانه می تواند به مدیریت این سطوح و استرس کمک کند و به شما یک تقویت ذهنی برای روز را بدهد.

با گذشت زمان، اختلال در تعادل هورمونی ممکن است بر سلامت باروری و قاعدگی تأثیر بگذارد. شما می‌توانید این سطوح هورمونی را با وعده‌های غذایی صبحگاهی ثابت و مغذی حمایت و تثبیت کنید.

 

ممکن است بیشتر احساس ناراحتی یا اظطراب کنید.

 

یک مطالعه در سال 2020 روی 21972 دانشجوی مبتلا به دیابت، سندرم متابولیک و چاقی نشان داد که حذف منظم و نامنظم صبحانه با شادی کم، افسردگی و اختلال استرس پس از سانحه مرتبط است.

هنگامی که سطح کورتیزول به طور مداوم بالا باشد، با اضطراب و افسردگی مرتبط است. خبر خوب؟ صبحانه یک فرصت اولیه برای تغذیه مغز و سلامت روان است. کمبود مواد مغذی حمایت کننده از مغز، مانند اسیدهای چرب امگا 3 و ویتامین های B، با اختلالات خلقی مرتبط است و غذاهای صبحانه می توانند این مواد را تامین کنند. یک صبحانه مغذی چیزی فراتر از سوخت فیزیکی است ،این یک جزء حیاتی در حفظ سلامت روانی و عاطفی است.

ممکن است هوس های بیشتری داشته باشید.

 

در حالی که نخوردن صبحانه اغلب در صبح اتفاق می افتد، اما می تواند اثر ماندگاری برای بقیه روز داشته باشد. ملیسا میتری، MS، RD ، نویسنده تغذیه و صاحب Melissa Mitri Nutrition  می‌گوید: «بسیاری از افرادی که صبحانه نمی‌خورند، بعداً در طول روز هوس شدیدتری را تجربه می‌کنند، زیرا بدنشان سعی می‌کند مواد مغذی را که ممکن است از دست داده‌اند جبران کند.

بدن شما ممکن است به دنبال منابع انرژی زای سریع باشد، مثلا هوس خوردن چیپس یا غذاهای سرخ شده داشته باشید، که خوردن آنها می تواند شما را خوشحال کند اما کمی بعد دوباره احساس گرسنگی می کنید.البته همه هوس می‌کنند، اما حذف وعده‌های غذایی می‌تواند شما را در موقعیتی ناامیدکننده قرار دهد که در آن چنان گرسنه هستید که هر چیزی را که در اطراف است بخورید، حتی اگر با اهداف سلامتی شما سازگار نباشد.

خوردن یک صبحانه حاوی غذاهای غنی از پروتئین می تواند به کاهش هوس و متعادل کردن سطح قند خون شما کمک کند. در یک مطالعه در سال 2018 در پیشرفت‌های کنونی در تغذیه ، خوردن مداوم یک صبحانه با پروتئین بالا باعث کاهش مصرف تنقلات و اشتهای ناسالم و افزایش سیری در مقایسه با حذف صبحانه شد. یک صبحانه متعادل، پایه‌ای پایدار برای منظم بودن اشتها و تغذیه سالم و ثابت در طول روز ایجاد می‌کند.

ممکن است به سلامت قلب خود آسیب برسانید.

 

از دست دادن وعده های غذایی ممکن است در دراز مدت خطرناک باشد، حتی تا حدی که به قلب شما آسیب برساند، و مطالعات متعدد این موضوع را تایید می کند. یک متاآنالیز در سال 2019 در مجله آمریکایی قلب و عروق نشان داد که حذف صبحانه با افزایش خطر بیماری قلبی مرتبط است. این ممکن است به اثرات متابولیکی حذف صبحانه بر سطح قند خون، پرخوری در اواخر روز و ارتباط بین حذف صبحانه و سایر عادات سبک زندگی مرتبط باشد که ممکن است باعث بیماری قلبی شود.

یک بررسی در سال 2020 در چاقی نشان داد افرادی که صبحانه نمی‌خورند در کوتاه‌مدت نسبت به افرادی که صبحانه می‌خورند احتمال بیشتری دارد که کلسترول لیپوپروتئین با چگالی پایین (LDL) بالاتری داشته باشند. LDL نوعی کلسترول است که ممکن است در خطر حمله قلبی و سکته مغزی نقش داشته باشد .

 

ممکن است متابولیسم بدن کند شود:

 

برخی از افراد به امید کاهش وزن به طور مرتب از خوردن صبحانه اجتناب می کنند، اما در عوض ممکن است با تأثیر بر متابولیسم سالم مانع کاهش وزن شود.

بدون صبحانه، بدن به دنبال انرژی در جای دیگری می رود و ذخایری را از بافت چربی و عضله ما بیرون می کشد. این کار نیاز به انرژی دارد! در نتیجه، فرآیندهای دیگر برای حفظ انرژی کاهش می‌یابند و به آن اجازه می‌دهند به سمت بقا حرکت کنند. در نتیجه، متابولیسم کند می شود تا این ذخیره انرژی اتفاق بیفتد، سطح انرژی کاهش می یابد و هر گونه ذخایری در بافت چربی برای نیازهای بعدی ذخیره می شود .بنابراین، خوردن صبحانه گزینه سالم تری برای کاهش وزن پایدارتر و متابولیک بهتر است.

 

آیا نخوردن صبحانه به کاهش وزن کمک می کند؟

نخوردن صبحانه ممکن است به شما در کاهش حداقل وزن در کوتاه مدت کمک کند، اما این عمل چندان پایدار نیست و حتی می تواند نتیجه معکوس داشته باشد. طبق یک مطالعه در سال 2022 در Nutrients ، نخوردن صبحانه با مقاومت به انسولین و افزایش وزن مرتبط بود. علاوه بر این، می تواند بر سلامت کلی شما تأثیر منفی بگذارد، که ارزشش را ندارد. چاقی، فشار خون، دیابت و سایر پیامدهای سلامتی با حذف منظم صبحانه مرتبط است.

تحقیقات نشان می دهد کسانی که به طور منظم صبحانه می خورند ، وزن کمتری دارند. این ارتباط بر اساس چندین عادت است، از جمله داشتن یک رژیم غذایی سالم تر، عادات سبک زندگی بهتر و سطح فعالیت. راه های سالم تری برای کاهش وزن وجود دارد که در آن می توانید از تمام وعده های غذایی خود لذت ببرید، حتی از صبحانه های مناسب برای کاهش وزن .

 

سخن آخر

خوردن صبحانه به بدن شما کمک می‌کند تا مواد مغذی لازم برای حفظ انرژی، تعادل هورمون‌ها و بهبود خلق و خویتان را به بدنتان بدهد تا بتوانید به وضوح فکر کنید و تمرکز کنید. گفتنی است، حذف این وعده غذایی مهم صبح با پیامدهای بد سلامتی مانند عدم تعادل قند خون و خطر بیشتر بیماری های مزمن مرتبط است. ما مدیون خود هستیم که با احترام به نشانه های گرسنگی و سیری و خوردن منظم و مداوم، با نیازهای مواد مغذی بدنمان هماهنگ باشیم.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *