محل ایجاد فکرهای جدید در مغز کجاست؟

با خواندن این مقاله خواهیم فهمید که مغز جایگاه تفکر است و اگاهی و آنچه که درباب روح و اینکه روح برای ما تصمیم میگیرد خیالی و توهمی بیش نیست.

بیگ بنگ:

جایگاه تفکر ، زمانی که یک شخصیت کارتونی راهکار یا فکری جدید به ذهنش می‌رسد، لامپی درخشان بالای سرش ظاهر می‌شود که نمادی از تولد لحظه‌ای فکر یا ایده‌ای جدید در مغز است. عصب‌شناسان دانشگاه کارنگی ملون توانسته‌اند همان لحظه‌ای که در کارتون‌ها بالای سر افراد چراغی روشن می‌شود را به ثبت برسانند.

براساس گزارش پاپ ساینس به نقل از همشهری جایگاه تفکر ، این دانشمندان به تازگی موفق شده‌اند از لحظه تولد یک ایده یا فکر جدید در مغز انسان عکسبرداری کنند. دانشمندان به ۱۶ داوطلب حاضر در این پژوهش مطالبی درباره غذا و زیستگاه هشت حیوان منقرض شده آموزش دادند درحالی‌که مغز داوطلبان در حین فراگیری این مطالب توسط دستگاه FMRI مورد بررسی قرار داشت و از آن عکسبرداری می‌شد.

زمانی که نتایج این عکسبرداری‌ها توسط نرم‌افزاری کامپیوتری تجزیه و تحلیل شد، محققان دریافتند منطقه‌ای مشابه از مغز هریک از داوطلبان در زمان یادگیری یک مطلب جدید روشن شده‌ است اما اطلاعات جدید درباره هریک از حیوانات منطقه‌ای مخصوص به خود را در مغز افراد اشغال کرده‌ بود و هریک از داوطلبان از نشانه فعالیت مغزی منحصر به فردی برخوردار بودند.

برای مثال

زمانی که داوطلبان دریافتند یکی از حیوانات منقرض شده گوشتخوار نبوده و بیشتر میوه مصرف می‌کرده‌اند، اطلاعات مربوط به آن را در چند منطقه مجزا از مغز از جمله در بخش شکنج پیشانی تحتانی مغز به همراه چند بخش دیگر ذخیره کردند. این به آن معنی است که اطلاعات جدید در مناطقی مشابه از مغز تمامی افراد فراگیرنده آن کدگذاری می‌شوند و این نشان از سیستم ذخیره‌سازی جهانی منحصر‌به فرد مغز دارد.

محققان همچنین دریافتند جایگاه تفکر  هر بسته اطلاعالتی از نشان فعال‌سازی منحصر‌به فردی برخوردار است، به این شکل نرم‌افزار کامپیوتری با شناسایی این نشانه‌ها می‌ توانست تعیین کند که فرد درحال فکر کردن به کدام یک از حیواناتی است که درباره آنها اطلاعات جدید به دست آورده‌ است.

مطالعاتی اینچنینی می‌تواند در درک بهتر روند پردازش و ذخیره‌سازی اطلاعات در مغز انسان موثر واقع شود. همچنین با استفاده از این اطلاعات دانشمندان می‌توانند زوایای تاریک بیماری‌های ناشی از فراموشی از قبیل آلزایمر را آشکارتر ساخته و حقایق بیشتری درباره آنها کشف کنند.

در وب سایت بهزیستن شما می توانید برای اطلاع از انواع رژِیم ها به وبلاگ وبسایت هم مراجعه نمایید.

منبع: bigbang

3 دیدگاه

 • اینکه جایگاه تفکر در مغز مشخص شده دلیل بر مادی بودن تفکر نیست چرا که سوال اصلی پاسخ نداده و حقیقتا نتوان پاسخ داد اینست که نورون های عصبی چگونه تفکر را ایجاد میکنند؟
  چرا پیام های الکتریکی شیمیایی که چیزی جزء فعل و انفعالات شمیایی و در بنیادی ترین حالت ذرات زیر اتمی هستند موجب تفکر میشوند؟!
  اصلا همزمانی به معنای اینهمانی نیست به معنای همبستگی است.
  فرآیند تولید تفکر غیر از تفکر است همانطور که فرآیند تولید صدا و تصویر در تلویزیون غیر از صدا و تصویر است.
  کارکردگرایی یک مکتب مرده در فلسفه ذهن است.

 • کاملا مادیگراییست این حرف و کشف! پس عتاب و عقاب که امریست کاملا عقلی و عقلایی چه معنایی میتونه داشته باشه وقتی مغز و فیزیک مغز در زیر خاک متلاشی و تجزیه میشه؟ یا اولی اشتباه هست که دومی تایید می‌گردد و یا دومی موهوم است که اولی اثبات چیزی رو نمیکند

  • دوست عزیز این یک مقاله عمومی است ، سوال تخصصی شما نیاز به صحبت بیشتر دارد و عینک پیش داوری و تعصب در این مباحثات ، فقط خطا ایجاد می کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *