محل انجمن

Headquarters 120 South Riverside Plaza, Suite 2000 Chicago, Illinois 60606 Phone:800/877-1600
Washington office 1120ConnecticutAvenue N.W.,Suite 480Washington,D.C. 20036Phone: 800/877-0877

آدرس اینترنتی ADA

http://www.eatright.org/

شرح


انجمن رژیم‌شناسان امریکا در کلیولند، اوهایو و در سال 1917 یعنی زمان جنگ جهانی اول توسط گروهی از زنان به رهبری لنا کوپر[2] تأسیس گردید. اولین رییس این انجمن لولو گریوز بود. این انجمن برای کمک به دولت جهت ذخیره‌سازی غذا و ارتقای وضعیت سلامت و تغذیه‌ی جامعه تأسیس گردید. انجمن رژیم شناسان امریکا با 67000 عضو در 52 ایالت شعبه داشته و هزینه‌ سالیانه‌یی معادل 26 میلیون دلار صرف می‌کند. ADA بزرگ‌ترین سازمان ملی متخصصان غذا و تغذیه است.

ADA و اعضای آن سعی بر آن دارند که سبک زندگی عموم را تغییر داده و عادات سالم را ترویج دهند. به این منظور، ADA بر 5 حوزه‌ اساسی که سلامتی مردم به آن بستگی دارد تمرکز دارد که عبارتند از: چاقی و اضافه‌وزن با تأکید ویژه بر کودکان، سالمندی سالم، دسترسی به غذای سالم و قابل دسترس، نوتری­ژنتیک و نوتری­ژنومیک، طب مکمل شامل انواع مکمل‌ها و طب جایگزین.

مأموریت انجمن

مأموریت ADA ’رهبری آینده‌ی رژیم‌شناسان‘ است. آن‌ها عقیده دارند که اعضای این انجمن با ارزش‌ترین منبع خدمات غذا و تغذیه به اجتماع هستند.

اعضای ADA

اغلب اعضای انجمن رژیم‌شناسان در واقع متخصصان رژیم درمانی بوده و درصد کمی از آن‌ها تکنسین‌های رژیم درمانی هستند. سایر اعضا عبارتند از: متخصصان تغذیه‌ی بالینی و تغذیه‌ی جامعه، اساتید، محققان، مشاوران، مدیران خدمات بخش تغذیه و دانشجویان. اعضای ADA در گروه‌های کارآموزی رژیم درمانی برگزار شده توسط این انجمن شرکت می‌کنند.

این گروه‌ها محدوده‌ی وسیعی از حوزه‌های رژیم درمانی را تحت پوشش قرار می‌دهند؛ که شامل سلامت عمومی، تغذیه‌ی ورزشکاران، تغذیه درمانی پزشکی، مشاوره‌ی تغذیه، کاهش کلسترول، دیابت، بیماری‌های قلبی و کلیوی، گیاه‌خواری، مدیریت بخش غذا در بیمارستان‌ها و رستوران‌ها، آموزش‌های طولانی‌مدت و آموزش سایر گروه‌های پزشکی و تحقیقات علمی هستند.
متخصصان در این انجمن عضو می‌شوند تا از مزایای آن بهره‌مند شوند. ADA با برگزاری دوره‌های آموزشی و امکان دسترسی به کتابخانه و مجله‌های خود سطح آگاهی اعضا را ارتقا می‌بخشد. حق عضویت سالیانه از 206 ـ 45 دلار متغیر است.

منابع اطلاعاتی تغذیه‌یی برای عموم مردم

ADA اطلاعات تغذیه‌یی را از طریق منابع مختلفی در اختیار مصرف ‌کنندگان قرار می‌دهد. آن‌ها یک پایگاه اینترنتی دارند که در آن کلیه‌ی اخبار و اطلاعات به اطلاع بازدیدکنندگان می‌رسد. افرادی که بخواهند از خدمات مشاوره‌ی تغذیه استفاده نمایند از طریق این پایگاه اینترنتی می‌توانند به هدف خود برسند.
یکی دیگر از روش‌های آموزش تغذیه‌ی سالم به عموم مردم از سال 1973 آغاز گردیده و در آن برنامه به‌طور سالیانه در ماه مارس ’ماه ملی تغذیه‘ آغاز می‌گردد. در این ماه ADA با روش‌های بسیار زیادی اطلاعات تغذیه‌یی جدید را در اختیار مردم قرار می‌دهد.

از دیگر مواردی‌که جدیداً به ADA اضافه شده، اعلام موضع‌گیری آن‌هاست که توسط خود انجمن و اعضای آن انجام می‌گردد. این موضع‌گیری در خصوص کلیه‌ی مسایل مربوط به تغذیه بوده و منعکس‌کننده‌ نظر رسمی ADA در خصوص مسایلی است که بر وضعیت سلامتی و تغذیه‌یی مردم تأثیر می‌گذارند. این نظرات براساس آخرین تحقیقات علمی هستند.

مجله‌ی علمی انجمن رژیم‌شناسان امریکا

ADA مجله‌یی علمی به‌نام ’مجله انجمن رژیم‌شناسان امریکا‘ دارد. این مجله توسط بهترین رژیم‌شناسان نوشته و مرور می‌گردد. در این مجله اطلاعات و منابع علمی جدید درخصوص حوزه‌های علم تغذیه، تغذیه‌درمانی پزشکی، تغذیه در جامعه، صنایع غذایی و بیوتکنولوژی، خدمات تهیه و ارایه‌ی غذا، مدیریت و رهبری بخش تغذیه و آموزش رژیم درمانی به متخصصان تغذیه و سایر رشته‌های علوم پزشکی در سراسر دنیا وجود دارد. این مجله یکی از مهم‌ترین منابع علمی در زمینه‌ی رژیم‌درمانی است.

دولت و سیاست عمومی

ADA برای پیشبرد اهداف اقدام به تشکیل شبکه‌یی حقوقی در واشنگتن کرده است. ازطریق این شبکه ADA قادر شده که سیاست‌گذاری‌های تغذیه‌یی را در سطح ایالت‌ها و دولت انجام دهد. به این صورت ADA قادر شده است مسایل مختلفی از قبیل تغذیه‌درمانی پزشکی، تغذیه‌ی کودکان، چاقی، راهنماهای رژیمی و سایر مسایل تغذیه‌یی را تحت پوشش قرار دهد.

بخش سرمایه‌گذاری انجمن رژیم‌شناسان امریکا (ADAF)

بخش سرمایه‌گذاری انجمن تغذیه‌ی امریکا (ADAF)[4] در سال 1966 تأسیس شده و بازوی اصلی انجمن تغذیه است. این بخش بودجه لازم برای انجام تحقیقات، آموزش و برنامه‌های آموزش عمومی را فراهم می‌کند. این بخش در درجه‌ی اول بر بورسیه‌های دانشجویان تغذیه و رژیم‌درمانی تأکید دارد؛ پس از آن از تحقیقات در زمینه‌ی غذا و تغذیه حمایت کرده و رهبری گروه مسؤول سلامتی کودکان و رسیدن به وزن ایده‌آل و جلوگیری از چاقی کودکان را برعهده دارد. برای این منظور، آن‌ها بر تحقیقات و آموزش‌های انجام‌شده توسط متخصصان تغذیه سرمایه‌گذاری می‌کنند. آن‌ها بزرگ‌ترین پذیرش‌دهنده‌ی بورسیه‌های تحقیقاتی در زمینه‌ی غذا و تغذیه هستند.

یک هیأت 13 نفره و هم‌چنین یک هیأت 5 نفره دیگر مسؤولیت این بخش سرمایه‌گذاری را برعهده دارند. آن‌ها بودجه‌یی معادل هفت‌میلیون دلار را صرف هزینه‌های خود می‌نمایند که از سرمایه‌گذاری‌های مردم و صنعت تأمین شده است. حدود 4/1 میلیون دلار از این سرمایه صرف جذب بورسیه‌ها و افرایش فعالیت‌های سرمایه‌گذاری می‌گردد.

اعطای اعتبارنامه

ADA برنامه‌های آموزشی مختلفی برای تربیت رژیم درمان‌ها (RD)[5] و تکنسین‌های رژیم درمانی (DTR’s)[6] دارد. آن‌ها هم‌چنین عضو کمیته‌ی نظارت بر فعالیت رژیم درمان‌ها و تکنسین‌های رژیم‌درمانی هستند. هدف از تشکیل بخش اعطای اعتبارنامه در ADA، این بود که استانداردهای لازم فراهم شده و کیفیت آموزش‌های تغذیه‌یی این انجمن ارتقا یابد. کمیته‌ی اعتباربخشی آموزش تغذیه به این منظور تشکیل شده که به برنامه‌های آموزشی که دانشجویان را به متخصصان حرفه‌یی تبدیل می‌کند، اعتبار و اهمیت ببخشد. این کمیته بخش معتبری است که کیفیت آموزش‌های ارایه‌شده را تضمین می‌نماید. تمام برنامه‌های آموزشی باید طبق استانداردهای این بخش انجام شوند.

رژیم‌درمان کیست؟

رژیم‌درمان (RD) کسی است که در زمینه‌ی غذا و تغذیه آموزش‌های دانشگاهی لازم را دیده است. پیش‌نیازهای آن عبارتند از:

  • دریافت درجه‌ی کارشناسی از کمیته‌ی اعتباربخشی ADA. در این زمینه مواردی از قبیل علم تغذیه، مدیریت بخش تغذیه، تجارت، اقتصاد تغذیه، علوم کامپیوتری، علوم اجتماعی، بیوشیمی، فیزیولوژی، میکروبیولوژی و شیمی به افراد آموزش داده می‌شود.
  • گذراندن دوره‌ی کارآموزی در بخش‌های مختلف از قبیل بیمارستان‌ها، خدمات تغذیه‌یی اجتماعی و مدیریت تهیه‌ی غذا و بخش تغذیه
  • گذراندن امتحان ملی برگزارشده توسط کمیته‌ی رژیم درمان‌ها
  • تکمیل و تداوم آموزش‌های حرفه‌یی مورد نیاز برای ادامه‌ی فعالیت

بعضی از رژیم درمان‌ها دوره‌های آموزشی بیش‌تری نیز در زمینه‌های دیگر از قبیل تغذیه‌ی کودکان،‌ تغذیه در بیماری‌های کلیوی و یا دیابت می‌گذرانند.

تکنسین رژیم‌درمانی چه کسی است؟

DTRs باید یک دوره‌ی دو ساله‌ی در زمینه‌ی برنامه‌های تکنسین رژیم‌درمانی ببینند و بعد امتحانات برگزار شده توسط ADA را با موفقیت به پایان برسانند تا به‌عنوان DTR شناخته شوند. آن‌ها هم‌چنین باید مرتباً در دوره‌های بازآموزی شرکت کنند.

کمیته‌ی نظارت بر فعالیت رژیم‌شناسان

وظیفه‌ی این کمیته نظارت بر فعالیت‌های کلیه‌ی گروه‌هایی است که به نوعی در تغذیه و رژیم‌درمانی دخیل هستند. از زمان شروع فعالیت این کمیته تاکنون بیش از 78000 رژیم درمان در سراسر جهان امتحانات آن‌را پشت سر گذرانده‌اند و بنابراین با فعالیت این کمیته می‌توان اطمینان داشت که استانداردهای لازم توسط متخصصان این امر رعایت می‌شود.
این کمیته (CDR) از یازده عضو تشکیل شده که هفت نفر آنان RD، یک استاد RD و یک DTR هستند. علاوه بر آن سرپرست و معاون این کمیته از طریق انتخابات برای یک دوره‌ی یک ساله از 31 ژوئن تا 31 مه هر سال تعیین می‌شوند.
[1]. American Dietetic Association (ADA)
[2]. Lenna F. Cooper
[3]. Lulu C.Graves
[4]. The American Dietetic Association Foundation (ADAF)
[5]. Registered dietitian (RD)
[6]. Dietetic technicians(DTRs)

American Dietetic Association

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *