ال کارنیتین و تاثیر آن بر کاهش وزن

ال کارنیتین ( Lcarnitine) چیست ؟

ال کارنیتین یکی از مشتقات آسیدآمینه است که غالبا به عنوان مکمل‌ غذایی برای سوزاندن چربی مصرف می شود

در واقع کارنیتین ماده ای است که به بدن کمک می کند تا چربی را به انرژی تبدیل کند و به طور عمده در کبد و کلیه از دو اسید آمینه لیزین و متیونین ساخته میشود. دیگر عناصر مورد نیاز برای ساخت ال کارنیتین عبارتند از: ویتامین C ، نیاسین و آهن.

بدن آن را در کبد و کلیه ها می سازد و در ماهیچه های اسکلتی، قلب، مغز و اسپرم ذخیره می کند.

 

مکانیسم عمل

در درجه اول ال کارنیتین سبب انتقال اسیدهای چرب بلند زنجیره مانند ( تری گلیسریدها) از سیتوزولهای سلولی به داخل میتوکندری ها میشود که این امر باعث اکسید شدن یا سوختن اسیدهای چرب بلند زنجیره در داخل میتوکندری خواهد شد. به همین دلیل کارنیتین میتواند سبب کاهش میزان تری گلیسرید در افرادی شود که تری گلیسرید خونشان بالاست . در ضمن ال کارنیتین قابلیت تولید انرژی از چربی را دارد.

آمینو اسیدهای شاخه دار (BCAAs) نیز به وسیله ال کارنیتین اکسید (سوخته) شده و بدین ترتیب یک زنجیر بین کاتابولیسم پروتئین و انرژی سلولی ایجاد میشود.

در انسان بافتهای محیطی اسکلتی حاوی ۹۰ کل کارنیتین بدن هستند همچنین ال کارنیتین در هنگام ورزشهای هوازی سبب افزایش متابولیسم چربیها ، افزایش استقامت ، افزایش بهره وری تولید انرژی از اسیدهای چرب و کاهش ساخته شدن لاکتات می شود که از این طریق سبب کاهش کتون های خون خواهد شد (عاملی مهم برای بیماران دیابتی) .

ال کارنیتین به صورت طبیعی در پروتئین های حیوانی مانند محصولات لبنی ، گوشت قرمز بخصوص گوشت بره و گوساله به میزان زیادی یافت می‌شود.

 

نحوه مصرف قرص ال کارنیتین

قرص ال کارنیتین

اگرچه بر اساس پیشنهاد کارخانه های سازنده ال کارنیتین ، اغلب مردم نیازی به مصرف این دارو ندارند زیرا تا زمانی که میزان مورد نیاز الکارنیتین خود را از رژیم غذایی روزانه دریافت می‌کنید نیازی به مصرف مکمل آن نیست اما اگر به هر دلیل این قصد را دارید باید بدانید که میزان  مصرف ال کارنیتین چگونه است.  برای مصارف درمانی میزان 1 تا 3 گرم در روز توصیه می شود که بهتر است این میزان را تقسیم کرده و روزانه در دو یا سه وعده دریافت کنید.

از آنجا که ال کارنیتین می‌تواند به سرعت جذب بدن شود، (بویژه شکل مایع آن) بهترین زمان برای مصرف آن صبح یا قبل از شروع تمرینات ورزشی است.

اگر به صورت کپسول باشد بهتر است روزانه یه عدد با آب کافی و با شکم خالی میل شود.

 

عوارض جانبی

مصرف ال کارنیتین در کوتاه مدت با عوارضی همراه نبوده است اما در استفاده طولانی مدت و مداوم (مثلا یک سال) ممکن است حالت تهوع، ناراحتی معده، سوزش قلب، اسهال، تشنج، بوی بد عرق و نفس را در پی داشته باشد.

 

چند توصیه مهم

   1. تجویز و مصرف این دارو باید از سوی پزشک متخصص یا یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی و با توجه به شرح حال بیمار صورت گیرد .
   2. در صورتی که ال کارتینین را به منظور کاهش وزن استفاده میکنید ، مصرف این دارو باید همراه با یک رژیم کم کالری ، اصلاح شیوه زندگی و ورزش باشد چرا که در مورد اثر چربی سوزی این دارو اختلاف نظرهایی وجود دارد و به نظر نمی ‌رسد که مصرف این ماده بدون رعایت رژیم غذایی و تمرینات نسبتا سنگین تاثیر چندانی در سوزاندن چربی‌ها و کاهش وزن در افراد عادی داشته باشد.
   3. مصرف برخی از داروها ممکن است با ال کارنیتین تداخل داشته باشد.
   4. این اطلاعات بدین معنا نیست که این دارو برای شرایط فعلی شما مناسب است و باز هم اکیدا توصیه میکنیم قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *